Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin nümayəndələri “Dayanıqlı inkişaf üçün texnologiyalar: 4 SİM texnoloqiyaları və bulud həlləri” mövzusunda keçirilən tədbirdə iştirak etmişlər
Cari ilin 13 mart tarixində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) və Türkiyənin “Bulutistan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı inkişaf üçün texnologiyalar: 4Sİ texnologiyaları və bulud həlləri” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə kibertəhlükəsizlik məsələləri, müxtəlif sahələrdə bulud texnologiyalarının tətbiqi, Azərbaycan və Türkiyə arasında bulud texnologiyaları sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) idarə rəisi Tural Məmmədov “İnformasiya Təhlükəsizliyi, Dövlət qurumlarında bulud həlləri” mövzusunda təqdimat ilə çıxış etmiş, bulud həllərinin təhlükəsizliyindən danışmış, dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı statistil göstəricilər barədə ətraflı məlumat vermişdir. O, son zamanlar Azərbaycanda geniş reklam olunan və xarici bulud həlləri üzərində qurulmuş təhlükəsizlik həllərindən də danışaraq, dövlət qurumlarının belə həllərə həssas yanaşması lazım olduğunun vacibliyini qeyd etmiş, xarici bulud həllərindən istifadənin istər yurisdiksiya, istər məlumatların xarici xüsusi xidmət orqanlarına əlçatan olması, istərsə Ukrayna-Rusiya müharibəsində izlənən sanksiyalar nümunəsi baxımından xaricdən asılılıq yaradan risk kimi qiymətləndirmiş, təhlükəsizlikdə asılılığın qəbuledilməz olduğunu vurğulamışdır.
Çıxış zamanı, bütün ölkəni əhatə edərək, 230 “Core” və 1000-dən yuxarı təmas “switch”dən ibarət olan “AzstateNet” şəbəkəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə də artıq tam fəaliyyətə başladığı vurğulanmış və sözügədən dövlət şəbəkəsinin təhlükəsizliyi ilə bağlı statistikalar təqdim edilmişdir.

Representatives of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan participated in the event “Technologies for sustainable development: 4 SIM technologies and cloud solutions”
On March 13 of this year, with the joint organization of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy (4SIM) and the Turkish company Bulutistan, an event on the theme “Technologies for sustainable development: 4SIM technologies and cloud solutions” was held. The cybersecurity issues, the application of cloud technologies in various fields, and the exchange of experiences in the field of cloud technologies between Azerbaijan and Turkey discussed in the event .
Head of the Department of State Service of Special Communication and Information Security (SCIS), Tural Mammadov, within the framework of the event, delivered a presentation on “Cloud solutions in public institutions”, talked about “Information Security”, the security of cloud solutions, detailed statistically significant indicators related to ensuring information security of public institutions. He also spoke about recently widely advertised and built on external cloud solutions, stressed the importance of government agencies' sensitive approach to such solutions, stressed that the use of external cloud solutions is an unacceptable risk that creates dependence from abroad, whether it is in jurisdiction, on data being made available to foreign private service agencies, or on the pattern of sanctions followed in the Ukrainian-Russian war.
During the speech, it was emphasized that the "AzstateNet" network, covering the entire country, consisting of 230 "Cores" and more than 1000 contact "switches", had already been fully operational in the occupied territories, and statistics related to the security of the state network were presented.