Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə Rumıniya Respublikasının İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi general–leytenant İlqar Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Rumıniyaya səfəri çərçivəsində nümayəndə heyəti Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutununun rəhbəri Dr. Adrian Viktor Vevera və digər rəsmilərlə görüş keçirmişlər. Daha sonra nümayəndə heyəti institutun fəaliyyət istiqamətləri, müəllifi olduğu elmi, texniki-texnoloji həlləri ilə tanış olmuş, gələcək mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərini İnstitutunun rəhbərliyi ilə müzakirə etmişdir.
Səfər zamanı XRİTDX-nin rəisi general–leytenant İlqar Musayev və Rumıniya Respublikasının İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutununun rəhbəri Dr. Adrian Viktor Vevera arasında kibertəhlükəsizlik sahəsində siyasət və inkişaf strategiyası, kiber diplomatiya, bulud həllərinin təhlükəsizliyi, əşyaların interneti, ağıllı şəhər konsepsiyalarında kibertəhlükəsizlik, “big” data, yüksək səviyyəli domen sistemlərində blokçeyn tətbiqi, süni və artırılmış intellekt sahələrində birgə tədiqatların aparılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.

The State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and the National Institute for Research & Development in Informatics (ICI Bucharest) of Romania have signed a Memorandum of Understanding (MoU)
The State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and the National Institute for Research & Development in Informatics (ICI Bucharest) of Romania have signed a Memorandum of Understanding (MoU). As part of the visit to Romania, the Azerbaijani delegation led by the head of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan, Lieutenant-General Ilgar Musayev , also met with General Director of National Research and Development Institute of Informatics of Romania (ICI Bucharest) Adrian Victor Vevera and other officials. Later, the delegation got acquainted with the activity directions of the Institute, the scientific, technical and technological solutions authored by the Institute and discussed the possible directions of future cooperation with the leadership of the Institute.
During the visit, the memorandum, inked by the head of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan, Lieutenant-General Ilgar Musayev and General Director of ICI Bucharest Adrian Victor Vevera, envisages conduct of joint research in the field of cybersecurity policy and development strategy, cyber diplomacy, cloud security, the Internet of Things (IoT), cybersecurity in smart city concepts, "Big Data", blockchain application in top-level domain systems, artificial and augmented intelligence.