Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin CERT Mərkəzində tələbələrlə görüş keçirilmişdir
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Amerikanın “Georgia State University”nin birgə təsis etdiyi Biznesin İdarə edilməsi üzrə Magistratura (MBA) proqramı çərçivəsində “Elektron İdarəetmə” (E-Governance) ixtisasında təhsil alan tələbələr Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin CERT Mərkəzini ziyarət etmişlər.
CERT Mərkəzində tələbələrə sürətlə rəqəmsallaşan elektron idarəçilikdə kibertəhlükəsizliyin rolu və əhəmiyyəti, ölkəmizi hədəf alan kiberhücumlar və onlarla mübarizə üsulları, zərərvericilərin tədqiqi, kibertəhlükələr və şübhəli elektron göndərişlər barədə məlumatların bölüşdürülməsi mexanizmləri, kiberinsidentlərlə bağlı statistik göstəricilər, yeni nəsil texnologiyaların tətbiqinin gətirdiyi imkan və risklər barədə məlumat verilmişdir. Həmçinin tələbələrə dövlət informasiya ehtiyatlarının etibarlı mühafizəsinin təşkili üçün ixtisaslı kadr potensialına olan tələbat və sahə üzrə mütəxəssislərin yetişdirilməsində universitetlərin rolu və qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunmuşdur. Bununla yanaşı tələbələrə hazırda həyata keçirilən kibergigiyena layihəsi haqqında məlumat verilmiş, kiberhücumların qurbanına çevrilməmək üçün fərdi kibergigiyenanın əhəmiyyəti izah edilmişdir.
Tədbirin sonunda tələbələrə informasiya təhlükəsizliyi vərdişlərinin gücləndirilməsi və maarifləndirmə məqsədi ilə xüsusi hazırlanmış stolüstü "2023 İnformasiya Təhlükəsizliyi Təqvimi" və “İnformasiya Təhlükəsizliyi” jurnalı hədiyyə edilmişdir.

A meeting with students was held at the CERT Center of the State Service of Special Communication and Information Security
Deputy Chairman of the Agency for Public Service and Social Innovations Jeyhun Salmanov, students studying in the specialty of “Electronic Management” (E-Governance) within the framework of the Master of Business Administration (MBA) program jointly established by Azerbaijan State Oil and Industry University and Georgia State University of America visited the CERT Center of the State Service.
At the CERT Center, students were informed about the role and importance of cybersecurity in rapidly digitalizing electronic governance, the cyberattacks targeting our country and the methods to deal with them, the mechanisms for distributing information on pest research, cyberattacks and suspicious electronic mails, the statistical indicators related to cyberins Incidents, the opportunities and risks brought by the introduction of new generation of technologies. The students also noted the demand for qualified personnel for reliable protection of state information resources and the role of universities and the importance of mutual cooperation in training specialists in the field. In addition, students were informed about the currently implemented cyber hygiene project and the importance of individual cyber hygiene in order to avoid becoming a victim of cyberattacks.
At the end of the event, students were presented with a specially designed tabletop "2023 Information Security Calendar" and "Information Security" journal for strengthening information security skills and awareness.