Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Departamentinin idarəetmə mərkəzinin inzibati binasının açılışı olmuşdur.
16 mart 2010-cu il tarixində Prezident İlham Əliyev Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Departamentinin idarəetmə mərkəzinin inzibati binasının açılışında iştirak etmişdir. Dövlətimizin başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyev inzibati binanın açılışını bildirən qırmızı lenti kəsdi və bina ilə yaxından tanış oldu.
Prezident İlham Əliyev mərkəzin videokonfrans otağında oldu. Burada yaradılmış şəraitlə tanışlıqdan sonra videobağlantı yaradıldı. DATA mərkəzi ilə tanışlıq zamanı məlumat verildi ki, burada Prezidentin 2004-cü il 29 dekabr tarixli Fərmanının və 2005-ci il 21 oktyabr tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı dövlət orqanlarının internet informasiya resurslarının, operativlik və təhlükəsizlik tələblərinə cavab verən və hazırda Avropa dövlətlərinin əksəriyyətində istifadə olunan "TETRA" radiorabitə sisteminin, "AzStateNet" optik DWDM şəbəkəsinin və mərkəzləşdirilmiş informasiya təminatı sisteminin avadanlığı yerləşdirilmiş, bu məqsədlə "TİA942" standartlarına cavab verən 2 DATA mərkəzi yaradılmışdır.
Dövlət Proqramına müvafiq olaraq 2008-ci ilin sonlarında ölkənin 55 rayon mərkəzində, əvvəlcə neft kəmərlərinin mühafizəsini təmin etmək məqsədi ilə Bakı-Ağstafa, Bakı-Xudat istiqamətləri boyunca, sonra isə Bakı-Astara istiqaməti boyunca "TETRA" rabitə sistemi yaradılmışdır. Bu il Bakı-Şamaxı-Zaqatala-Balakən avtomobil yolu boyunca da bu sistemin quraşdırılıb istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. 2011-ci ilin sonunadək isə ölkənin bütün ərazisinin tam əhatə olunması nəzərdə tutulur. Hazırda Daxili İşlər, Milli Təhlükəsizlik, Fövqəladə Hallar və Səhiyyə nazirliklərinin,
həmçinin Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin, Dövlət Sərhəd Xidmətinin, "Azərbaycan Hava Yolları" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin, bir sıra digər qurumların ümumilikdə 5430 radiostansiyası "TETRA" radiorabitə sisteminə qoşulmuşdur.
Prezident İlham Əliyev "AzStateNet" optik DWDM şəbəkəsi ilə tanış oldu. Məlumat verildi ki, bu şəbəkə dövlət orqanları və onların yerli strukturları arasında yüksək sürətli informasiya mübadiləsi aparmağa imkan verir. Hazırda bu şəbəkə vasitəsilə 128 dövlət orqanı yüksək sürətli internetlə təmin edilmişdir.
Dövlətimizin başçısı binada quraşdırılmış videonəzarət mərkəzi ilə də tanış oldu. Mərkəz vasitəsilə mühüm əhəmiyyətli kabel-kommunikasiya sistemlərinin real rejimdə işləməsinə daimi nəzarət təmin olunmuşdur. Binada 60 əməkdaşın işləməsi üçün müasir texnika və mebellərlə təchiz olunmuş 22 otaq istifadəyə verilmişdir.
Binanı fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün ayrıca yarımstansiya və 2 generator quraşdırılmışdır. Bina müasir mərkəzləşdirilmiş havalandırma, siqnalizasiya və buraxılış sistemləri ilə təchiz olunmuşdur. Ən müasir standartlara cavab verən yeməkxana da şəxsi heyətin ixtiyarına verilmişdir.

The administrative building of the management center of the Special Communications and Information Security Department of the Special State Protection Service was inaugurated.
On March 16, 2010, President Ilham Aliyev participated in the opening of the administrative building of the management center of the Special Communications and Information Security Department of the Special State Protection Service. The head of our state, Commander-in-Chief Ilham Aliyev cut the red ribbon marking the opening of the administrative building and got acquainted with the building.
President Ilham Aliyev visited the center's video conference room. After familiarization with the conditions created here, a video link was created. During the introduction to the DATA center, it was informed that it meets the operational and security requirements of the Internet information resources of the state bodies in connection with the implementation of the President's Decree dated December 29, 2004 and Order dated October 21, 2005 and is currently used in most European countries. The equipment of "TETRA" radio communication system, "AzStateNet" optical DWDM network and centralized information provision system are placed, for this purpose, 2 DATA centers meeting "TIA942" standards have been created.
In accordance with the State Program, at the end of 2008, the "TETRA" communication system was established in 55 district centers of the country, first along the Baku-Aghstafa, Baku-Khudat directions, and then along the Baku-Astara direction, in order to ensure the protection of oil pipelines.
This year, this system is planned to be installed and put into use along the Baku-Shamakhi-Zagatala-Balakan highway. By the end of 2011, it is planned to cover the entire territory of the country. Currently, a total of 5,430 radio stations of the Ministries of Internal Affairs, National Security, Emergency Situations and Health, as well as the Special State Protection Service, the State Border Service, "Azerbaijan Airlines" Closed Joint Stock Company, and a number of other institutions are connected to the "TETRA" radio communication system.
President Ilham Aliyev got acquainted with "AzStateNet" optical DWDM network. It was reported that this network allows high-speed information exchange between state bodies and their local structures. Currently, 128 state bodies are provided with high-speed internet through this network.
The head of state got acquainted with the video surveillance center installed in the building. Through the center, constant monitoring of the operation of important cable-communication systems in real mode is ensured. In the building, 22 rooms equipped with modern equipment and furniture were used for the work of 60 employees.
A separate substation and 2 generators have been installed to provide the building with uninterrupted electricity. The building is equipped with modern centralized ventilation, alarm and release systems. The canteen, which meets the most modern standards, is also available to the staff.