“Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin III Zirvə Toplantısı” keçirilmişdir
Tədbir dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə rəhbər heyəti arasında təcrübə mübadiləsi aparmaq və qurumlararası kommunikasiyanı gücləndirilmək məqsədilə mütəmadi şəkildə XRİTDX tərəfindən təşkil edilir.
“Zirvə Toplantısı”nı giriş sözü ilə açan Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti rəisinin müavini general – mayor Allahverən İsmayılov iştirakçıları salamlayaraq bildirmişdir ki, Ulu Öndər, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci ilin 2 fevral tarixində imzaladığı Fərmana əsasən, hər il fevralın 2-si Azərbaycan Gəncləri Günü kimi qeyd olunur. Bununla əlaqədar o, “Zirvə Toplantısı”nda iştirak edən gəncləri təbrik etmişdir. A.İsmayılov çıxışında bu “Zirvə Toplantısı”nın dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə, xüsusilə də kritik infrastrukturlarının təhlükəsizliyi məsələlərinin müzakirəsinə, eləcə də cari ilin 07 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasında keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkiləri dövründə dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının informasiya təhlükəsizliyinə təhdidlərin birgə qiymətləndirilməsinə həsr olunmasınu vurğulamışdır.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administirasiyasının əməkdaşı Elmir Vəlizadə də çıxış etmişdir.
Daha sonra “Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi vəziyyəti, yeniliklər və planlar” mövzunda təqdimatla XRİTDX-nin idarə rəisi Tural Məmmədov, “Kritik informasiya infrastrukturlarında kibertəhdidlərə qarşı mübarizə fəaliyyətinin təşkili” mövzusunda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Kibertəhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzinin rəisi Davud Rüstəmov, “Yeni nəsil Kibertəhlükəsizlik Əməliyyatları Mərkəzi necə qurulmalıdır?” adlı təqdimatla “CyberPoint” şirkətinin direktorunun informasiya təhlükəsizliyi üzrə müavini Aydın Qurbanlı və “Son istifadəçilərin effektiv idarəedilməsi modeli” mövzusu ilə müstəqil ekspert qismində Sergey Matrosov çıxış etmişlər.
Tədbir seçki dövründə informasiya təhlükəsizliyi, yeni tendensiyalar, təhlükələr, dövlət qurumlarının qarşılaşdığı problemlərin müzakirəsi ilə başa çatmışdır.

“III Summit of IT top managers of State agencies” was held
The event is organized by SCIS on a regular basis in order to exchange experiences and strengthen inter-institutional communication among the information security senior staff of government agencies. More than 100 representatives from 73 state institutions participated in the event.
Opening the "Summit" with an introductory speech, The Deputy Head of the State Service of Special Communication and Information Security, Major General Allahveren Ismayilov welcomed the participants and said that according to the Decree signed by National Leader Heydar Aliyev on February 2, 1997, February 2 each year is celebrated as National Youth Day. In this regard, he congratulated the youth attending the Summit.
In his speech, A. Ismayilov emphasized that this "Summit" will be dedicated to strengthening the information security of state institutions, especially to the discussion of security issues of critical infrastructures, as well as to the joint assessment of threats to the information security of state information systems and resources during the snap presidential elections to be held in Azerbaijan on February 7 of this year. The deputy head congratulated the young people who participated in the "Summit" in this regard.
Elmir Valizade, an employee of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, also spoke at the opening ceremony of the event.
Later, Tural Mammadov, head of the Department of SCIS, made a presentation on the topic "Information security situation of state institutions, innovations and plans", Davud Rustamov, head of the Cyber Security Center of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, made a presentation on the topic “Organization of Cybersecurity Action in Critical Information Infrastructures”, Aydın Gurbanlı, deputy director of CyberPoint for information security made a presentation on the topic “How should a new generation of Cyber Security Center be built?” and Sergey Matrosov, an independent expert, spoke on the topic of "Effective end-user management model".
The event ended with the discussion of information security, new trends, threats, and issues faced by government agencies during the election period.