Dövlət qurumlarının tələbatı üçün “Azstatenet” şəbəkəsi 550 km-ə yaxın genişləndirilmişdir
2023-cü il ərzində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət qurumlarına etibarlı və dayanıqlı məlumat mübadiləsi üçün qurulmuş “AzStateNet” şəbəkəsinin genişləndirilməsi məqsədilə ölkə üzrə ümümilikdə 550 km-ə yaxın fiber-optik kabel çəkilişi aparılmışdır.
Respublikamızın regionları üzrə istifadəyə verilmiş 300 km-ə yaxın optik kabelin 130 km-dən çoxu yalnız Qarabağ regionu üzrə bu şəbəkədə dövlət qurumlarının etibarlı məlumat mübadiləsi üçün çəkilmişdir.
Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında isə “AzStateNet” şəbəkəsi üzrə əlavə 250 km-ə yaxın fiber-optik kabelin çəkilişi həyata keçirilmişdir.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən qurulan “AzStateNet” şəbəkəsi üzərindən dövlət qurumlarına xüsusi təyinatlı rabitə xidmətləri ilə yanaşı telekommunikasiya kanallarının ayrılması, İnternet, Data və digər xidmətlər də göstərilir.

The Azstatenet network has been expanded about 550 km for the demand of government agencies
During 2023, 550 km of fiber optic cables have been laid across Azerbaijan to expand the AzStateNet network created by the State Service for Special Communication and Information Security for reliable and stable exchange of information.
More than 130 km out of almost 300 km of optical fibre cables put into operation in the regions of the republic were laid only for the Garabagh region in this network for reliable exchange of information through state channels.
An additional 250 km of fibre optic cable has been laid in the AzStateNet network in Baku city and the Apsheron peninsula.
Through the AzStateNet network, established by the State Service for Special Communication and Information Security, along with special purpose communication services, allocation of telecommunication channels, Internet, data transmission, and other services are provided to state institutions.