Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin İdarə Heyətinin növbəti dövr üçün üzvü seçilib
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi (CERT.gov.az) İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin (OIC-CERT) 11-ci ümumi iclasında İdarə Heyətinə keçirilən seçkilərdə iştirak edib. İclas Oman Sultanlığının Maskat şəhərində keçirilib.
Seçkilərin nəticələrinə əsasən, XRİTDX-nın Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi (CERT.gov.az) növbəti dəfə 4 il müddətinə İdarə Heyətinin üzvü seçilib.
Ümumi iclasda 2023-2024-cü illər üzrə fəaliyyət planına uyğun olaraq Katiblik və İdarə Heyətinin üzv dövlətləri tərəfindən görülən işlərin hesabatları dinlənilib, gündəmdə olan məsələlər müzakirə olunub, həmçinin yeni üzvlər elan edilib. XRİTDX-nın nümayəndəsi Murad Balayev Azərbaycanın rəhbərlik etdiyi 4-cü strateji istiqamət olan “Texnika və texnologiya” sahəsi üzrə Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin (CERT.gov.az) həyata keçirdiyi işlər barədə ətraflı məlumat verib.
İclasda Azərbaycanda keçirilmiş Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfransdan bəhs olunub, regionda ilk dəfə keçirilmiş bu cür nüfuzlu beynəlxalq tədbirə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi İdarə Heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Kiberdiplomatiyanın informasiya təhlükəsizliyindəki rolu baxımından bu cür tədbirlərin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi və təşkilatın beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətindəki fəaliyyətlərində bu sahənin xüsusi yer alacağı vurğulanıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, OIC-CERT qlobal kiberməkanın təhlükəsizliyini təmin etmək və İslam ölkələri CERT mərkəzlərinin beynəlxalq səviyyədə kibertəhlükəsizlik imkanlarını inkişaf etdirmək məqsədilə yaradılıb. Təşkilata 29 ölkədən 66 üzv daxildir. XRİTDX təşkilatın tamhüquqlu üzvü olaraq İdarə Heyətində ölkəmizi 8 ildir uğurla təmsil edir.

Azerbaijan has been elected as a member of the Board of the Organization of Islamic Cooperation Computer Emergency Response Teams (OIC-CERT) for the next term
The Computer Incident Response Center (CERT.gov.az) of the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan participated in the elections held for the Board of the Organization of Islamic Cooperation Computer Emergency Response Teams (OIC-CERT) at its 11th General Meeting. The meeting was held in Muscat, Sultanate of Oman.
According to the results of the elections, the Computer Incident Response Center (CERT.gov.az) of the Special Communication and Information Security State Service was once again elected as a member of the Board for a new four-year term.
At the General Meeting, in accordance with the activity plan for 2023–2024, reports on the work carried out by the Secretariat and member states of the Board were heard, agenda items were discussed, and new members were announced. A representative of the Special Communication and Information Security State Service, Murad Balayev, provided detailed information about the activities carried out by the Computer Incident Response Center (CERT.gov.az) under the 4th strategic direction led by Azerbaijan, namely the field of “Technology and Engineering.”
The meeting also highlighted the International Conference on Cyber Diplomacy held in Azerbaijan. The hosting of such a prestigious international event for the first time in the region was highly appreciated by the Board. It was emphasized that such events are of great importance in terms of the role of cyber diplomacy in information security, and that this area will have a special place in the organization’s international cooperation activities.
For information, it should be noted that OIC-CERT was established with the aim of ensuring the security of the global cyberspace and developing the international cybersecurity capabilities of CERT centers of Islamic countries. The organization has 66 members from 29 countries. The Special Communication and Information Security State Service has been successfully representing our country as a full member of the organization on the Board for 8 years.