6200-dən artıq istifadəçinin hakerlərin qurbanına çevrildiyi müəyyən olunub
Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti dövlət qurumlarını mövcud və yarana biləcək təhlükələrdən qorumaq məqsədilə informasiya təhlükəsizliyi üzrə audit və monitorinqləri davam etdirir.
Dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün həyata keçirilən “Kibergigiyena layihəsi”nə, “İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini üzrə Təlimat”ın tətbiqinin təşviq edilməsinə, eləcə də həyata keçirilən digər maarifləndirmə tədbirlərinə baxmayaraq, cari ilin birinci yarımili ərzində 47 dövlət qurumunun 95 əməkdaşı kibergigiyena qaydalarına riayət etmədiyinə görə haker hücumlarının qurbanına çevrilmişlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, hakerlərin hədəfinə çevrilmiş dövlət qulluqçularının 16% admin səlahiyyətli əməkdaşlar olmuşdur ki, bu da ciddi narahatlıq doğurmaqla yanaşı, həmin dövlət qurumlarında daxili informasiya təhlükəsizliyinə nəzarətin kifayət qədər olmadığını və bu sahədə zəruri addımların atılmadığını göstərir. Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən həmin dövlət qurumlarına müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün məlumat verilmişdir.
Bununla yanaşı internetdən istifadə edərkən informasiya təhlükəsizliyinə, fərdi kibergigiyena qaydalarına riayət etməyən vətəndaşlar da haker hücumlarının qurbanına çevrilirlər. Belə vətəndaşlar haker hücumlarının qurbanına çevrilərək şəxsi kompüterlərindəki məlumatlarla yanaşı istifadəçisi olduqları dövlət qurumlarının elektron xidmətlərinə aid autentifikasiya (loqin, şifrə) və fərdi məlumatlarının da hakerlərin əlinə keçməsinə şərait yaradırlar. 2025-ci ilin birinci yarımilində hakerlərin qurbanına çevrilmiş dövlət xidməti istifadəçiləri olan vətəndaşların sayı 6164 olmuşdur.
Elektron Xidmət Təminatçısı
Vətəndaş
1
Dövlət İmtahan Mərkəzi
2406
2
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi
2101
3
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti
692
4
Daxili İşlər Nazirliyi
341
5
Dövlət Miqrasiya Xidməti
216
6
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi
109
7
Səhiyyə Nazirliyi
100
8
İcbari Tibbi Sığorta Üzrə Dövlət Agentliyi
60
9
Xarici İşlər Nazirliyi
30
10
Dövlət Gömrük Komitəsi
24
11
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi
12
Dövlət Statistika Komitəsi
20
13
Maliyyə Nazirliyi
17
14
Ədliyyə Nazirliyi
15
Məhkəmə-Hüquq Şurası Məhkəmə Portalı
16
Elmin İnkişafı Fondu
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti
18
Auditorlar Palatası
19
Elm və Təhsil Nazirliyi
Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu
21
Azərenerji ASC
22
Dövlət Reklam Agentliyi
23
Milli Depozit Mərkəzi
*
HAKERLƏRİN QURBANINA ÇEVRİLMİŞ DÖVLƏT XİDMƏTLƏRİNDƏN İSTİFADƏ EDƏN VƏTƏNDAŞLARIN SAYI
6164
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti artan kibertəhdidlərə qarşı etibarlı mühafizənin təşkili və fərdi kibergigiyenanın gücləndirilməsi məqsədilə dövlət qurumlarına daxili informasiya təhlükəsizliyinə nəzarəti gücləndirməyin, mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmağın vacibliyini bir daha xatırladır.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti eyni zamanda vətəndaşlara fərdi qaydada antiviruslardan istifadə etməyi, o cümlədən kiberhücumlardan qorunmaq üçün göndərilən şübhəli keçidlərə keçməməyi, saxta domenlər barədə məlumatları “blacklist.gov.az” platformasına göndərməyi tövsiyə edir.

It has been determined that more than 6,200 users have fallen victim to hackers
The Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan continues to carry out audits and monitoring activities in the field of information security, with the aim of safeguarding government institutions against existing and potential threats.
Despite the implementation of the "Cyber Hygiene Project" for government employees, the promotion of the "Guidelines on Ensuring Information Security," and other awareness-raising initiatives, during the first half of this year, 95 employees across 47 government agencies fell victim to hacker attacks due to non-compliance with cyber hygiene rules.
It should be noted that 16% of civil servants targeted by hackers were employees with admin authority, which, in addition to raising serious concerns, indicates that internal information security oversight within these institutions is insufficient and that necessary steps have not been taken in this area. The Special Communication and Information Security State Service has informed the relevant government bodies to take appropriate corrective actions.
In addition, citizens who do not adhere to information security and personal cyber hygiene rules while using the internet also fall victim to hacker attacks. Such individuals not only compromise the data on their personal computers but also enable unauthorized access to authentication credentials (login, password) and personal information related to the electronic services of the government institutions, used by them. In the first half of 2025, the number of citizens—users of public services—who fell victim to hacker attacks reached 6,164.
The Special Communication and Information Security State Service reminds government institutions of the importance of strengthening internal information security controls and connecting to the centralized antivirus system, as part of efforts to ensure robust protection against escalating cyber threats and to promote personal cyber hygiene.
At the same time, the Special Communication and Information Security State Service advises citizens to use antivirus software, avoid clicking on suspicious links to protect against cyberattacks, and report fake domains to the platform “blacklist.gov.az.”