Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin birgə məlumatı
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə əlaqədar komissiya yaradılmışdır.
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının qanunları, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə kompleks tədbirlər davam etdirilir.
Müvafiq normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq, dövlət qurumları tərəfindən kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair ümumi və xüsusi qaydalara riayət olunması vəziyyətinin yoxlanılmasının sistemli, vaxtında və fasiləsiz təşkili üzrə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) aidiyyəti əməkdaşlarından ibarət birgə komissiya yaradılmışdır.
Komissiyanın aşkarlayacağı çatışmazlıqların doğura biləcəyi dövlət və ictimai təhlükəsizlik təhdidləri nəzərə alınaraq, onların aradan qaldırılması üçün kritik informasiya infrastrukturu subyektlərinin görəcəyi tədbirlərin qiymətləndirilməsi aparılacaqdır.
Komissiya, həmçinin görülmüş işlərin nəticələri ilə bağlı dövri hesabat və məlumatlar hazırlayacaq, kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin təhlükəsizliyinin pozulmasına səbəb ola bilən hallar müəyyən edildikdə, təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi barədə məsələ qaldırılacaqdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 aprel 2021-ci il tarixli 1315 nömrəli Fərmanına əsasən, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən kibertəhdidlərə qarşı mübarizə sahəsində səlahiyyətli orqanın funksiyalarını DTX, dövlət orqanlarına, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərə, dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərə münasibətdə isə DTX həmin funksiyaları XRİTDX ilə birgə həyata keçirir.

Joint Statement by the State Security Service and the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan
Comprehensive measures are being undertaken to ensure the security of critical information infrastructure in order to implement the tasks arising from the laws of the Republic of Azerbaijan, decrees of the President of the Republic of Azerbaijan and resolutions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
In accordance with the requirements of relevant regulatory legal acts a Joint Commission comprising relevant employees of the State Security Service (SSS) and the Special Communication and Information Security State Service (SCISSS) of the Republic of Azerbaijan has been established to systematically, timely and continuously oversee the verification of state bodies’ compliance with general and special rules on the security of critical information infrastructure.
Given the potential threats to state and public security posed by the deficiencies identified by the Commission, an assessment will be carried out regarding the measures to be taken by critical information infrastructure entities to eliminate these shortcomings.
The Commission will also prepare periodic reports and updates on the outcomes of the work done. If any circumstances that may compromise the security of critical information infrastructure facilities are identified, the need for immediate remedial action will be brought forward.
Pursuant to the Decree No. 1315 of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 17, 2021, the functions of the authorized body responsible for ensuring the security of critical information infrastructure, including combating cyberthreats, are carried out by the SSS. In relation to state bodies, public legal entities established on behalf of the state, and state-owned legal entities, these functions are performed jointly by the SSS and the SCISSS.