“Resurs İdarəetmə Mərkəzi” sistemində yeni “Blok Siyahısı” modulu istifadəyə verildi
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi dövlət qurumlarının istifadəsinə verdiyi “Resurs İdarəetmə Mərkəzi” sistemində yeni “Blok Siyahısı” modulunu istifadəyə vermişdir.
Yeni istifadəyə verilmiş modul vasitəsi ilə dövlət qurumları Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi tərəfindən kiberhücumların analizi zamanı aşkar edilmiş və dövlət şəbəkələrinin təhlükəsizliyi məqsədi ilə AZSTATENET şəbəkəsində blokladığı kibertəhlükəsizlik indikatorları ilə tanış ola biləcək, onların bloklanma səbəblərini və istifadə olunduğu hücum növləri barədə məlumat ala biləcəkdir.
Sistem eyni zamanda dövlət qurumlarının özlərinin aşkar etdiyi kiberhücum indikatorlarını da Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinə göndərilməsi, yoxlanılması və statusunun izlənilməsi funksiyaları ilə təmin edilmişdir.

A new "Block List" module was launched in the "Resource Management Center" system
The Computer Emergency Response Team of the Special Communication and Information Security State Service has launched a new "Block List" module in the "Resource Management Center" system provided to state institutions.
With the help of the newly launched module, government agencies will be able to familiarize themselves with the cyber security indicators discovered by the Computer Emergency Response Team during the analysis of cyber attacks and blocked on the AZSTATENET network for the purpose of the security of state networks, and will be able to get information about the reasons for their blocking and the types of attacks used.
At the same time, the system is provided with the functions of sending, checking and monitoring the status of cyber attack indicators detected by government agencies to the Computer Emegency Response Team.