Azərbaycan “Regional Kibertəhlükəsizlik Həftəsi 2025”-də təmsil olunub
Cari ilin 15–19 sentyabr tarixlərində Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində “Regional Kibertəhlükəsizlik Həftəsi 2025” keçirilir. Tədbir Regional Rabitə Birliyi (RCC) tərəfindən təşkil edilir, Mərakeşdə İnformasiya Sistemlərinin Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin (DGSSI) tərəfdaşlığı, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (ITU), OIC-CERT və FIRST təşkilatları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir və “Dayanıqlı İqtisadi İnkişaf üçün Rəqəmsal Suverenlik” mövzusuna həsr olunub.
Tədbirin əsas məqsədi kibertəhlükəsizlik sahəsində regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi, kritik infrastrukturun mühafizəsi və rəqəmsal suverenlik prinsipləri əsasında davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunmasıdır.
Tədbirdə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətininin baş idarə rəisinin müavini və OİC-CERT İdarə heyətinin üzvü Tural Məmmədov “İƏT məkanında kritik infrastruktur kibertəhlükəsizliyinin əməkdaşlıq yolu ilə gücləndirilməsi” mövzusunda panel müzakirəsində çıxış edib. O, ölkəmizin kritik informasiya infrastrukturlarının qorunması istiqamətində görülən işlər, dövlət və özəl sektor arasında tərəfdaşlığın inkişafı, risk qiymətləndirilməsi, həyata keçirilən auditlər və kibertəhlükələrin qarşısının alınmasında əldə edilmiş qabaqcıl təcrübələrdən ətraflı məlumat vermişdir. T. Məmmədov NATO-nun dəstəyi və Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu (“ICI Buxarest”) tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Kiber Poligon” layihəsindən bəhs edərək, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında beynəlxalq əməkdaşlığın rolunu vurğulamışdır.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində müxtəlif ölkələrin kibertəhlükəsizlik mərkəzləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirilmiş, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması və gələcək planlar müzakirə olunmuşdur.
Keçirilən görüşlər zamanı XRİTDX-nin təşkilatçılığı ilə cari ilin oktyabr ayında keçiriləcək “CIDC-2025” tədbiri barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Azərbaycanın sahə üzrə təcrübəsini öyrənmək istəyən bir sıra ölkələrin tədbir çərçivəsində keçiriləcək “Ağıllı Şəhərlərdə Kibermüharibə” yarışında öz komandaları ilə iştirakı razılaşdırılmışdır.

Azerbaijan Represented at the "Regional Cybersecurity Week 2025"
The "Regional Cybersecurity Week 2025" is taking place on 15–19 September in Rabat, the Kingdom of Morocco. The event is organized by the Regional Commonwealth in the Field of Communications (RCC), in partnership with Morocco’s General Directorate of Information Systems Security (DGSSI), and in collaboration with the International Telecommunication Union (ITU), OIC-CERT, and FIRST. The event is dedicated to the theme: "Digital Sovereignty for Sustainable Economic Development."
The primary objective of the event is to strengthen regional cooperation in the field of cybersecurity, ensure the protection of critical infrastructure, and promote sustainable economic development based on the principles of digital sovereignty.
As part of the event, Tural Mammadov, Deputy Director-General of the Special Communication and Information Security State Service (SCISSS) of Azerbaijan and a member of the OIC-CERT Board of Directors, spoke at a panel discussion on “Enhancing Critical Infrastructure Cybersecurity in OIC Member States through Cooperation.”
In his remarks, Mr. Mammadov provided detailed insights into the efforts undertaken by Azerbaijan to protect critical information infrastructure, the advancement of public-private partnerships, risk assessment processes, conducted audits, and best practices in mitigating cyber threats. He also highlighted the “Cyber Range” project, implemented with the support of NATO and in partnership with Romania’s National Institute for Research and Development in Informatics (“ICI Bucharest”), emphasizing the importance of international cooperation in ensuring information security.
Throughout the event, bilateral meetings were held with cybersecurity centers from various countries, focusing on strengthening international collaboration, sharing best practices, and discussing future initiatives.
During these meetings, detailed information was shared about the upcoming “CIDC-2025” (Critical Infrastructure Defence Challenge), organized by SCISSS and set to take place in October of this year. As a result, several countries expressed interest in participating in the “Cyberwarfare in Smart Cities” competition to learn from Azerbaijan's cybersecurity experience.