Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində altı aylığın nəticələri müzakirə olundu
İyulun 8-də Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində 2021-ci ilin birinci yarımilinin yekunlarına və ilin sonuna kimi qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş hesabat yığıncağı keçirilib.Ölkədəki pandemiya vəziyyəti nəzərə almaqla keçirilən iclası giriş sözü ilə açan Xidmət rəisinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən, general-leytenant Mürsəl Vəliyev ötən il özünün bütün çətinlik və problemlərinə baxmayaraq, ölkəmiz üçün ən uğurlu illərdən biri olduğunu, uzun illər işğal altında qalan torpaqlarımızın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz tərəfindən düşməndən azad edildiyini, tarixi ədalət bərpa olunduğunu qeyd etmişdir.
Hesabat yığıncağının iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdikdən sonra 44 günlük müharibə dövründə Xidmət əməkdaşlarının istər ön cəbhədə hərbi hissələri döyüş əməliyyatları üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan rabitə əlqələrinin yaradılması üçün gördüyü işlər,istərsə də arxa cəbhədə Dövlət İnformasiya Resurslarına olan kiberhücum cəhdlərinin qarşısının alınması və qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi barədə məlumat verilmişdir.
Çıxışlarda cari ilin altı ayı ərzində dövlət orqanları üçün xüsusi dövlət rabitəsinin, dövlətlərarası hökumət rabitəsinin, xüsusi təyinatlı informasiya-telekommunikasiya sistemlərinin və şəbəkələrinin, idarələrarası elektron sənəd dövriyyəsinin, dövlət orqanlarının internet şəbəkəsi ilə əlaqəsinin, onların internet informasiya resurslarının məlumat və resurs mərkəzində yerləşdirilməsi eləcədə, dövlət orqanlarında kibertəhlükəsizlik sahəsində hazırlığın artırılması, bu sahədə qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi, dövlət orqanlarının internet informasiya resurslarının və informasiya sistemlərinin təhlükəsizlik parametrləri üzrə monitorinqinin həyata keçirilməsi üzrə görülmüş işlər haqda ətraflı məlumatlar verdilər.
İclasa yekun vuran Xidmət rəisinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən, general-leytenant Mürsəl Vəliyev 2021-ci ilin altı ayı ərzində kollektiv tərəfindən əldə edilmiş müsbət nəticələrlə yanaşı, bəzi sahələrdə müəyyən nöqsanları da vurğulayaraq, aradan qaldırılması, həmçinin, qarşıda duran vəzifələr barədə konkret tapşırıqlarını verərək, Xidmətin maddi texniki təminatının gücləndirilməsi, fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli köməklik göstərildiyini məmnunluqla qeyd etmiş, bu ali diqqətə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevə bütün şəxsi heyət adından dərin minnətdarlığını bildirməklə əmin etmişdir ki, Xidmət qarşısında qoyulmuş bütün vəzifələr bundan sonra da yüksək səviyyədə yerinə yetiriləcəkdir.

The results of six months were discussed in the State Service of Special Communication and Information Security
On July 8, a report meeting dedicated to the results of the first half of 2021 and the tasks ahead until the end of the year was held at the State Service of Special Communication and Information Security.
The meeting which was held taking into account the pandemic situation in the country, Lieutenant General Mursal Valiyev, Acting Head of Service, who opened the meeting with an introductory speech he noted that last year, despite all its difficulties and problems, was one of the most successful years for our country, that our lands, which had been occupied for many years, were liberated from the enemy by our army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, and historical justice was restored.
After the participants of the report meeting commemorated the memory of the martyrs with a minute of silence during the 44-day war, information was given on the work done by the service personnel on the front line to establish communication links, which are extremely important for the combat operations of military units, as well as on the prevention of cyber-attack attempts on the State Information Resources and taking preventive measures in the rear.
In their speeches, they gave detailed information about the work done on the implementation of special state communication, interstate government communication, special purpose information and telecommunication systems and networks, internet information resources of state bodies interdepartmental electronic document circulation, the connection of state bodies with the Internet network, the placement of their Internet information resources in the information and resource center, as well as the increase of preparedness in the field of cyber security in state bodies, the implementation of preventive measures in this field and monitoring of security parameters of information systems for state bodies during the six months of the current year.
Concluding the meeting, Lieutenant-General Mursal Valiyev, acting as the head of the Service, highlighted the positive results achieved by the collective during the six months of 2021, as well as certain shortcomings in some areas, and gave specific tasks about their elimination, as well as the tasks ahead. He noted with satisfaction that comprehensive assistance was provided by the state to strengthen the material and technical support of the service, to improve its activity, expressing deep gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan, the Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, for this highest attention, assured that all the tasks set before the Service will be performed at a high level from now on.