XRİTDX-nin əməkdaşları Fəxri Xiyabanı ziyarət ediblər
26 sentyabr — Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) əməkdaşlarının Peşə Bayramı günüdür.
Bununla əlaqədar olaraq Xidmətin rəhbər heyəti Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasətçi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət etmiş, Ulu Öndərin və görkəmli oftalmoloq akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarları önünə əklil və gül dəstələri qoymuşlar. Xidmətin şəxsi heyəti Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək Vətənimizin müstəqilliyi, xalqımızın azadlığı, sərhədlərimizin bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsini ehtiramla yad edərək “Əbədi məşəl” abidə kompleksi önünə əklil qoymuşlar.
Peşə Bayramı günü  Azərbaycan Respublikası Prezidenti Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin 2024-cü il 24 sentyabr tarixli “Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti əməkdaşlarının peşə bayramı gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən qeyd edilir.

The personnel of the Special Communication and Information Security State Service paid a visit to the Alley of Honor
26 September is the Professional Day of the personnel of the Special Communication and Information Security State Service (SCISSS) of the Republic of Azerbaijan.
On this occasion, the leadership of the Service visited the grave of the National Leader of the Azerbaijani people, the founder of the independent Azerbaijani state, prominent politician and statesman Heydar Aliyev, at the Alley of Honor, and laid wreaths and bouquets at the graves of the National Leader and the distinguished ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva. The personnel of the Service also visited the Martyrs’ Alley, paying tribute to those who sacrificed their lives for the independence of our homeland, the freedom of our people, and the integrity of our borders, by laying a wreath at the “Eternal Flame” monument complex.
Professional Day for the personnel of the Special Communication and Information Security State Service is observed in accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, dated 24 September 2024, “On the Establishment of Professional Day for the Personnel of the Special Communication and Information Security State Service.”