Son günlərdə beynəlxalq kibertəhlükəsizlik mənbələrində yayılan məlumatlara əsasən "Red Wolf" adlı haker-aktivist qruplaşmanın müxtəlif ölkələrlə yanaşı Azərbaycanı da hədəfə aldığı barədə iddialar yer alır. Kibertəhlükəsizlik portalı – “TechOwlShield”-in dərc etdiyi hesabatda haktivist (hakerlik kimi kompüter əsaslı üsullardan istifadə etməklə siyasi gündəmi və ya sosial dəyişikliyi təşviq edənlər) qruplaşmanın 2025-ci ildə genişlənən DDoS-hücum kampaniyalarında Azərbaycanı da hədəf ölkələr sırasında göstərdiyi bildirilib.
“Red Wolf Cyber Team” – siyasi motivli kiberhərəkat aparan haktivist qrupun əsas məqsədi beynəlxalq və regional siyasi mesajlar yaymaq, müəyyən dövlət və təşkilatların onlayn xidmətlərini dayandırmaq və öz ideoloji tərəfdarlarını müdafiə etdiklərini vurğulamaqdır. “TechOwlShield” bəzi mənbələri və göstəriciləri paylaşaraq qrupun müxtəlif NATO üzvlərinə və digər ölkələrə yönələn aksiyalarından nümunələr gətirib.
Hədəf ölkələr kimi aşağıdakılar göstərilib:
- Azərbaycan
- Fransa
- İsrail
- İordaniya
- Portuqaliya
- Kamboca
- Bolqarıstan
- Oman
- Hindistan
- Yunanıstan
- Avropa İttifaqının rəqəmsal sistemləri
- Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ)
Qrup əsasən “DDoS” tipli kiberhücumlar həyata keçirməklə dövlət qurumlarının, maliyyə təşkilatlarının və kritik infrastrukturların informasiya sistemlərinin fəaliyyətinə maneələr törətməyə cəhdlər edir.
Kiberqruplaşmanın 6 avqust 2025-ci ildə Rusiyanın haktivist qruplaşması olan “NoName057(16”) ilə ittifaq elan etdikdən bir neçə saat sonra “Red Wolf” Almaniyanın Müdafiə Nazirliyini hədəf alan kiberhücum kampaniyası başlatmış və “Operation Germany” adlandırdıqları əməliyyat çərçivəsində nazirliyin veb-saytına qarşı həyata keçirilmiş “DDoS” hücumun uğurlu olmasını (informasiya resursunun əlçatanlığının pozulmasını) təsdiqləyən “CheckHost” hesabatını paylaşmışdır.
Kiberqruplaşma həmçinin Almaniyanın iş dünyasında qadınlar və kişilər arasında bərabər imkanların təmin edilməsi, qadınların rəhbər mövqelərdə təmsil olunmaları, həmçinin müxtəliflik (“diversity”) siyasətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərən “chefinnensache.de” veb saytını da xidmətdən kənar buraxmağa müvəffəq olmuşdur. Hər iki hücumda “Red Wolf” tənqidedici heştəqlər və Almaniya, Fransa, İsrail və ABŞ da daxil olmaqla bir neçə ölkəyə qarşı sərt siyasi mesajlar paylaşmışdır. Qrupun aqressiv ritorikası və təhdidlərini sürətlə həyata keçirməsi Avropanın kibertəhlükəsizlik ictimaiyyətində ciddi narahatlığa səbəb olmuşdur.
Hücumların hədəfində Azərbaycanın da olduğunu nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti dövlət qurumlarından aşağıdakı məqamlara diqqət yetirmələrini xahiş edir:
- Şəbəkə və sistem monitorinqinin gücləndirilməsi;
- Şübhəli fəaliyyətlərə dair logların vaxtında yoxlanılması;
- Əlavə yüklənmələrin, əlaqə kəsintilərinin və digər kənar halların diqqətlə izlənməsi;
- DDoS mitigation xidmətlərindən və müxtəlif təhlükəsizlik həllərindən istifadəedilmə
Şübhəli vəziyyət müşahidə olunduqda XRİTDX-nin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzinə məlumat verilməsi tövsiyyə olunur.

According to recent reports circulating in international cybersecurity sources, the hacktivist group known as “Red Wolf” is allegedly targeting Azerbaijan alongside several other countries. A report published by the cybersecurity portal TechOwlShield states that the group—defined as hacktivists who use computer-based methods to promote political agendas or social change—has included Azerbaijan among its target countries in its expanding DDoS attack campaigns planned for 2025.
The “Red Wolf Cyber Team”, a politically motivated hacktivist group, aims to disseminate international and regional political messages, disrupt online services of certain governments and organizations, and demonstrate their defense of ideological supporters. TechOwlShield shared sources and indicators illustrating the group’s operations targeting various NATO members and other countries.
The identified target countries include:
Azerbaijan
France
Israel
Jordan
Portugal
Cambodia
Bulgaria
Oman
India
Greece
European Union digital systems
United Arab Emirates (UAE)
The group primarily conducts DDoS (Distributed Denial of Service) attacks, attempting to disrupt the information systems of government bodies, financial institutions, and critical infrastructure.
On August 6, 2025, just hours after announcing an alliance with the Russian hacktivist group “NoName057(16)”, “Red Wolf” launched a cyberattack campaign against Germany’s Ministry of Defense. The operation, named “Operation Germany,” included a successful DDoS attack on the ministry’s website, as confirmed by a CheckHost report verifying the disruption of access to the information resource.
Additionally, the hacktivist group successfully took offline the website chefinnensache.de, which promotes gender equality and diversity policies in the German business community. In both attacks, “Red Wolf” used critical hashtags and shared strong political messages against several countries, including Germany, France, Israel, and the United States. The group’s aggressive rhetoric and rapid execution of threats have caused serious concern within the European cybersecurity community.
Given that Azerbaijan is also among the targets of these attacks, the Special Communications and Information Security State Service (SCISSS) of the Republic of Azerbaijan urges government agencies to pay close attention to the following:
Strengthening network and system monitoring;
Timely review of logs for suspicious activities;
Careful observation of additional loads, connection interruptions, and other anomalies;
Utilization of DDoS mitigation services and various security solutions.
In case of any suspicious activity, it is recommended to immediately notify the SCISSS Computer Incident Response Center.