İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Kordinasiya Komissiyasının növbəti iclası keçirildi
2021-ci il 5 noyabr tarixində İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Kordinasiya Komissiyasının videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilmişdir. İclası giriş sözü ilə açan Komissiyanın sədri Mürsəl Vəliyev 44 günlük Vətən Müharibəsində qətiyyətli qərarları ilə xalqımıza  Zəfər hissini yaşadan Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə təşəkkürünü ifadə etdi və bu qələbədə payı olan mübariz oğullarımıza təşəkkür,  şəhidlərimizə Ulu Tanrıdan rəhmət dilədi. O, həmçinin 44-günlük Vətən müharibəsi dövründə hər bir dövlət qurumunun  müvafiq sahələr üzrə vəzifələndirildiyini və bu vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəldiyini qeyd edərək informasiya təhlükəsizliyinin də Vətən Müharibəsi zamanı ən aktual mövzulardan biri olduğunu, eləcə də, bu müddət ərzində kibercəbhədə yüksək intensivliyin müşahidə olunduğunu, yalnız dövlət qurumlarına qarşı həyata keçirilən 3000-dən çox kiberhücum cəhdinin qarşısının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin mütəxəssisləri tərəfindən mətinliklə alındığını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra Komissiya informasiya təhlükəsizliyinə dair müxtəlif qurumların qaldırdığı, o cümlədən gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsini həyata keçirdi. Dövlət qurumlarında informasiya sızmasına qarşı informasiya təhlükəsizliyi təminatına diqqət və nəzarətin gücləndirilməsi məqsədi ilə “İnformasiya təhlükəsizliyinin təminatı haqqında hazırlanmış nümunəvi təlimat”, fərdi məlumatların mühafizəsinin gücləndirilməsi üçün müvafiq qanunvericilik aktlarında dəyişiklik təklifləri, kritik informasiya infrastrukturlarının təhlükəsizlik məsələləri, kadr hazırlığı, milli kriptoqrafiya, informasiya təhlükəsizliyinə təhdidlər və s. kimi mövzular müzakirə olunan məsələlər sırasında yer aldı.
Sonda Komissiyanın sədri bütün iclas iştirakçılarına müzakirələrdə aktiv iştirakına görə təşəkkür etdi və müzakirə olunan məsələlərin protokollaşdırılaraq icrası üçün zəruri tədbirlərin görüləcəyini bildirdi.İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində qarşıda duran məsələlərin həlli üçün belə məhsuldar iclasların daha intensiv keçirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğuladı.

The next meeting of the Coordination Commission for Information Security was held
On November 5, 2021, the next meeting of the Coordination Commission for Information Security was held in videoconference format. The Chairman of the Commission, Mursal Valiyev, who opened the meeting with his opening speech, expressed his gratitude to the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who made our nation feel the victory with his decisive decisions in the 44-day Patriotic War, and thanked our fighting sons who had a part in this victory, and prayed for God's mercy on our martyrs. He also noted that during the 44-day Patriotic War, each state institution was tasked with relevant fields and successfully coped with these tasks, noting that information security was one of the most urgent topics during the Patriotic War, as well as that high intensity was observed on the cyber front during this period, only pointed out that more than 3,000 cyber attack attempts against state institutions were resolutely prevented by the specialists of the State Service of Special Communication and Information Security.
Later, the Commission discussed the issues raised by various organizations on information security, including those on the agenda. In order to strengthen the attention and control of information security against information leakage in state institutions, "Sample guidelines on information security assurance", proposals for changes in relevant legislative acts to strengthen the protection of personal data, security issues of critical information infrastructures, personnel training, national cryptography, threats to information security and so on. such topics were among the issues discussed.
In the end, the Chairman of the Commission thanked all the meeting participants for their active participation in the discussions and stated that the necessary measures will be taken for the implementation of the discussed issues. He emphasized the need for such productive meetings to be held more intensively in order to solve the issues ahead in the field of information security.