Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti Azərbaycan Texniki Universitetində kibertəhlükəsizlik sahəsində fərqlənən tələbələri mükafatlandırıb
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) 2025–2026-cı tədris ilinin birinci semestri çərçivəsində Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alan tələbələrin kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi məqsədilə növbəti müsabiqəni həyata keçirmişdir.
Yekun nəticələrə əsasən, bakalavrın İnformasiya texnologiyaları və telekommunikasiya fakültəsinin informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə təhsil alan 3-cü kurs tələbələri Rəhimli Mahmud Səməd oğlu və Verdizadə Ömər Rüfət oğlu, həmçinin AzTU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Yüksək Təhsil İnstitutunda dövlət informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyi ixtisaslaşması üzrə magistratura tələbəsi Şükürlü Aydın Elbəyi oğlu xüsusi fərqlənərək qalib elan olunmuşlar.
Mükafatlandırılma mərasimində XRİTDX-nin rəis müavini general-mayor Allahverən İsmayılov, AzTU-nun rektoru professor Vilayət Vəliyev və digər nümayəndələr iştirak etmişlər. Çıxışlar zamanı dövlət qurumları ilə ali təhsil müəssisələri arasında mövcud əməkdaşlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılmış, kibertəhlükəsizlik istiqamətində gənc mütəxəssislərin hazırlanmasının dövlət üçün strateji prioritetlərdən biri olduğu vurğulanmışdır.
Qeyd edilmişdir ki, XRİTDX ilə AzTU-nun arasında 05 noyabr 2022-ci il tarixində imzalanmış əməkdaşlıq haqqında Memorandum çərçivəsində AzTU tələbələri üçün mütamadi olaraq müsabiqələr keçirilərək qalib tələbələr mükafatlandırılmaqla yanaşı informasiya təhlükəsizliyi sahəsi üzrə təhsil alan tələbələrə praktiki-təcrübə proqramı çərçivəsində tədbirlərdə iştirak etmələri üçün şərait yaradılır. Həyata keçirilən tədbirlər tələbələrin nəzəri biliklərinin praktiki bacarıqlara çevrilməsi və ölkədə kibertəhlükəsizlik sahəsinin insan resursları potensialının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Daha sonra XRİTDX-nin nümayəndələri Universitetin müasir tədris infrastrukturu ilə tanış olmuş, Xidmətin dəstəyilə yaradılmış laboratoriyalar, rabitə və telekommunikasiya üzrə yenilənmiş tədris otaqları, habelə tətbiq olunan innovativ təlim mühitləri və qabaqcıl tədris texnologiyaları ilə tanış olmuşlar.

The Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan awarded students at Azerbaijan Technical University who distinguished themselves in the field of cybersecurity.
The Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan (SCISSS) conducted the next competition at Azerbaijan Technical University (AzTU) within the first semester of the 2025–2026 academic year to assess the knowledge and skills of undergraduate and graduate students in the field of cybersecurity.
Based on the final results, the 3rd-year undergraduate students Rahimli Mahmud Samed and Verdizade Omar Rufat , studying in the Information Security specialization at the Faculty of Information Technologies and Telecommunications, as well as Aydin Shukurlu Elbeyi, a master’s student specializing in the security of state information systems at the Higher Education Institute under AzTU, were recognized for outstanding performance and declared winners.
The award ceremony was attended by Lieutenant General Allahveran Ismayilov, Deputy Head of the SCISSS, Professor Vilayet Valiyev, Rector of AzTU, and other representatives. During the speeches, the importance of existing cooperation between state bodies and higher education institutions was highlighted, and it was emphasized that training young specialists in cybersecurity is one of the strategic priorities for the state.
It was noted that within the framework of the Memorandum of Cooperation signed between the SCISSS and AzTU on November 5, 2022, competitions are regularly held for AzTU students, and in addition to awarding the winning students, opportunities are provided for students studying in the field of information security to participate in events as part of a practical training program. The activities carried out are of significant importance for transforming students’ theoretical knowledge into practical skills and for strengthening the human resource potential in the field of cybersecurity in the country.
Subsequently, representatives of the SCISSS became acquainted with the University’s modern educational infrastructure, including laboratories established with the support of the Service, upgraded classrooms for communication and telecommunications, as well as the applied innovative learning environments and advanced teaching technologies.