XRİTDX BANM tələbələri üçün ustad dərsi təşkil edib
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri üçün ustad dərsi keçirilib. Təlim "Rəqəmsal ekspertiza: kibertəhlükəsizlikdə və hüquqi proseslərdə etibarlı sübutların təmin edilməsi" mövzusuna həsr olunub.
Ustad dərsi XRİTDX ilə BANM arasında 13 iyun 2023-cü il tarixində imzalanmış "Əməkdaşlıq haqqında Memorandum" çərçivəsində təşkil edilib və tələbələrin informasiya təhlükəsizliyi və rəqəmsal ekspertiza sahəsində biliklərinin artırılmasını hədəfləyib.
Təlim zamanı rəqəmsal ekspertiza sahəsi üzrə məcburi biliklər, mütəxəssislərin rol və öhdəlikləri, beynəlxalq sertifikasiyalar, eləcə də yerli və beynəlxalq qanunvericiliyin tələbləri barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin kiberinsidentlərin araşdırılması zamanı sübutların toplanması, saxlanılması və hüquqi qüvvəsinin təmin edilməsi ilə bağlı mühüm məqamlara toxunulub.
Təqdimat çərçivəsində tələbələrə real praktiki nümunələr əsasında izahlar təqdim olunub, mövzu üzrə suallar cavablandırılıb və sahə üzrə praktiki yanaşmalar müzakirə edilib.

A master class was held by the Special Communication and Information Security State Service (SCISSS) for students of Baku Higher Oil School. The training was dedicated to the topic “Digital Expertise: Ensuring Reliable Evidence in Cybersecurity and Legal Processes.”
The master class was organized within the framework of the “Memorandum of Cooperation” signed between the SCISSS and Baku Higher Oil School on June 13, 2023, and aimed to enhance students’ knowledge in the fields of information security and digital expertise.
During the training, detailed information was provided on the essential knowledge in the field of digital expertise, the roles and responsibilities of specialists, international certifications, as well as the requirements of local and international legislation. Important points regarding the collection, preservation, and legal validation of evidence during the investigation of cyber incidents were also addressed.
Within the framework of the presentation, explanations were given to students based on real practical examples, questions on the topic were answered, and practical approaches in the field were discussed.