XRİTDX özəl təhsil müəssisələrində sahə üzrə kadr hazırlığına dəstək göstərir
Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) rəisi general-leytenant İlqar Musayev Odlar Yurdu Universitetinin informasiya texnologiyaları laboratoriyaları, təlim mühiti və maddi-texniki bazası ilə tanış olub.
Universiteti ziyarət edən nümayəndə heyəti Universitetin rektoru professor Əhməd Vəliyev və Milli Məclisin deputatı Samir Vəliyev ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyub.
Universitetin rektoru Əhməd Vəliyev qonaqları Universitetin tədris mühiti ilə yaxından tanış edərək, Universitetdə tədris edilən digər ixtisaslarla yanaşı “Kompüter mühəndisliyi”, “İnformasiya texnologiyaları” və “İnformasiya təhlükəsizliyi” sahəsində kadr hazırlandığını və həmin kadrların müxtəlif dövlət və özəl qurumlarda, o cümlədən ixtisaslaşmış texnologiya müəssisələrində istehsalat təcrübəsinə cəlb olunduğunu vurğuladı.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) ilə Odlar Yurdu Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalandı. Memorandumu XRİTDX-nin rəisi general-leytenant İlqar Musayev və Universitetin rektoru professor Əhməd Vəliyev imzalayıb.
Memorandum “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023–2027-ci illər üçün Strategiyası”ndan irəli gələn vəzifələrə uyğun olaraq özəl ali təhsil müəssələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, informasiya texnologiyaları və kibertəhlükəsizlik sahəsində innovativ fəaliyyətin təşkili, eləcə də məlumat və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi kimi məqsədləri daşıyır.
Memoranduma əsasən, tərəflər XRİTDX-nın dəstəyi ilə Universitetdə təhsil proqramlarının təkmilləşdirilməsi, tələbələr üçün praktika təcrübələrinin təşkili, Universitetdə ustad dərslərinin keçirilməsi, birgə laboratoriyaların yaradılması və sahə üzrə mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətlərində əməkdaşlıq edəcəklər.
İmzalanmış memorandum tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində rəqabətqabiliyyətli mütəxəssislərin hazırlanmasına töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, XRİTDX bir sıra ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində mühüm layihələr həyata keçirib.

SCISSS of Republic of Azerbaijan supports workforce training in the field at private educational institutions
Lieutenant General İlqar Musayev, Head of the SCISSS of Republic of Azerbaijan, familiarized himself with the information technology laboratories, training environment, and material-technical base of Odlar Yurdu University.
The delegation visiting the university laid wreaths at the bust of National Leader Heydar Aliyev together with the university’s rector, Professor Ahmad Valiyev, and Member of the National Assembly Samir Valiyev.
The university’s rector, Ahmad Valiyev, acquainted the guests closely with the university’s educational environment, emphasizing that, alongside other specialties taught at the university, personnel are trained in the fields of “Computer Engineering,” “Information Technologies,” and “Information Security,” and that these personnel are involved in practical training in various state and private institutions, including specialized technology enterprises.
Subsequently, a Memorandum on cooperation was signed between the SCISSS of Republic of Azerbaijan and Odlar Yurdu University. The memorandum was signed by Lieutenant General İlqar Musayev, Head of SCISSS of Republic of Azerbaijan, and the university’s rector, Professor Ahmad Valiyev.
The memorandum aims, in accordance with the tasks arising from the “2023–2027 Strategy of the Republic of Azerbaijan on Information Security and Cybersecurity,” to train highly qualified personnel in private higher education institutions, organize innovative activities in the fields of information technologies and cybersecurity, and implement information and experience exchange.
According to the memorandum, the parties will cooperate, with the support of SCISS of Republic of Azerbaijan, in improving educational programs at the university, organizing practical training for students, conducting master classes at the university, establishing joint laboratories, and training specialists in the field.
The signed memorandum will contribute to the expansion of cooperation between the parties and the training of competitive specialists in the field of information security.
It should be noted that SCISSS of Republic of Azerbaijan has implemented significant projects within the framework of cooperation with a number of higher education institutions.