Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətin təşkili qaydası müəyyən ediləcək
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair ümumi tələblər müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Bu məsələ mayın 4-də Milli Məclisin İnsan hüquqları, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitələrinin birgə iclasında müzakirə edilən “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” Qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə xüsusi tələblər kritik informasiya infrastrukturunun subyekti tərəfindən kritik informasiya infrastrukturunun təyinatı və onun fəaliyyət xüsusiyyətlərinə müvafiq olaraq müəyyən ediləcək və kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin reyestrində yerləşdiriləcək. Səlahiyyətli orqan kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə tələblərin tətbiqi ilə bağlı məsələlər üzrə kritik informasiya infrastrukturu subyektlərinə yazılı və şifahi şəkildə izahlar verəcək, habelə qarşıya çıxan çətinliklərin aradan qaldırılmasına dair metodiki kömək göstərəcək.
Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə tələblərə riayət edilməsi vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə səlahiyyətli orqanın kritik informasiya infrastrukturunun subyektinə göndərdiyi sorğular təxirəsalınmadan cavablandırılmalıdır. Kritik informasiya infrastrukturunun subyekti ona məxsus kritik informasiya infrastrukturu obyektinə olan kiberhücumlara qarşı cavab tədbirlərinin görülməsi, habelə kibertəhdidlərin və kiberinsidentlərin qarşısının alınması ilə bağlı səlahiyyətli orqanın həyata keçirdiyi fəaliyyətə zəruri şərait yaratmalı və dəstək verməlidir. Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə tələblərin pozulması Qanunla müəyyən edilmiş məsuliyyətə səbəb olur.
Eyni zamanda, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətin təşkili qaydası müəyyənləşir. Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətin ümumi təşkili və əlaqələndirilməsi səlahiyyətli orqan tərəfindən həyata keçiriləcək.

The procedure for organizing activities on the security of critical information infrastructure will be determined
General requirements for the security of critical information infrastructure will be determined by the body (institution) determined by the relevant executive authority.
This issue was reflected in the proposed amendment to the Law "On Information, Informatization and Information Protection" which was discussed at the joint meeting of the Human Rights, Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committees of the Milli Majlis on May 4.
Special requirements for the security of critical information infrastructure will be determined by the subject of critical information infrastructure in accordance with the purpose of critical information infrastructure and its operational characteristics will be placed in the register of critical information infrastructure objects. The authorized body will give written and oral explanations to the subjects of critical information infrastructure on issues related to the application of requirements for the security of critical information infrastructure, as well as provide methodical assistance in overcoming the encountered difficulties.
In order to study the state of compliance with the requirements for the security of critical information infrastructure, the requests sent by the competent authority to the subject of critical information infrastructure must be answered without delay. The subject of the critical information infrastructure must create the necessary conditions and support the activities of the authorized body related to the prevention of cyber-threats and cyber-incidents. Violation of requirements for the security of critical information infrastructure leads to liability established by the Law.
At the same time, the procedure for organizing activities on the security of critical information infrastructure is determined. The general organization and coordination of activities on the security of critical information infrastructure will be carried out by the authorized body.