Beynəlxalq Kiber Yay Məktəbinin açılış tədbiri keçirilib
İyulun 15-də Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin “Bilgəh” İstirahət mərkəzində növbəti Beynəlxalq Kiber Yay Məktəbinin açılış mərasimi olub.
Ənənəvi olaraq hər il keçirilən tədbirdə DTX-nin, Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Təhsil Nazirliyinin rəhbər əməkdaşları, respublikanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının və digər aidiyyəti təşkilatların nümayəndələri, həmçinin layihə iştirakçısı olan yeniyetmə və gənclər iştirak ediblər.
İyulun 21-dək davam edəcək təlimləri yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən aparılacaq yay məktəbinin təşkilində məqsəd kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə sahib yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişmələrinə dəstək verməkdir.
Öncə tədbir iştirakçıları “Bilgəh” İstirahət mərkəzinin ərazisində nümayiş olunan texnologiya sərgisinə tamaşa ediblər. Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə tədbir açıq elan olunduqdan sonra ötən il keçirilən “Kiber düşərgə-2021” yay məktəbinin ən maraqlı məqamlarını özündə əks etdirən videoçarx göstərilib.
Daha sonra Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi İlqar Musayev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Fərid Əhmədov, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, DTX-nin və Təhsil Nazirliyinin rəhbər əməkdaşları, o cümlədən müvafiq xarici təsisatların nümayəndələri çıxışlar edərək həmin tədbirin iştirakçılar üçün əhəmiyyətindən, yay məktəbinin yeniyetmələrin kibertəhlükəsizlik, informasiya təhlükəsizliyi, proqramlaşdırma, süni intellekt və s. sahələrdə dünyagörüşlərini artırmalarına geniş imkanlar açmasından, kibercinayətkarlığa qarşı mübarizə üçün gənclərin zəruri savad və vərdişlərə yiyələnmələrinin vacibliyindən bəhs ediblər. Builki tədbirə xarici ölkələrdən də yeniyetmələrin qatılması xüsusi vurğulanıb, yay məktəbinin gənclərin intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsinə, innovativ düşüncələrinin təkmilləşdirilməsinə və onlar arasında bilik mübadiləsinin aparılmasına önəmli töhfələr verəcəyinə əminlik ifadə olunub.

The opening event of the International Cyber Summer School was held
On July 15, the opening ceremony of the next International Cyber Summer School was held at the "Bilgah" Recreation Center of the State Security Service.
Traditionally, at the annual event, the leading employees of the Ministry of Security, the State Service for Special Communication and Information Security, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Education, rectors of the leading higher education institutions of the republic, representatives of the Association of Azerbaijan Cyber Security Organizations and other relevant organizations, as well as project participants teenagers and young people participated.
The purpose of organizing the summer school, the training of which will be conducted by local and foreign specialists, will last until July 21 is to identify and bring together teenagers with cyber security knowledge, skills and special enthusiasm inside and outside the country, to support them to grow as specialized experts in the field of cyber security.
First, the participants of the event watched the technology exhibition on the territory of the "Bilgah" Recreation Center. First, the participants of the event watched the technology exhibition on the territory of the "Bilgah" Recreation Center. After the event was declared open with the playing of the National Anthem, a video showing the most interesting moments of the last year's "Cyber Camp-2021" summer school was shown.
Later, Ilgar Musayev, head of the State Service of Special Communication and Information Security, Farid Ahmadov, deputy minister of Digital Development and Transport, Elmar Gasimov, rector of the Baku Higher Oil School, leading employees of the Ministry of Education and Research, as well as representatives of relevant foreign institutions, gave speeches to the participants of the event about the importance of the summer school teenagers in cyber security, information security, programming, artificial intelligence, etc. and talked about opening wide opportunities for them to increase their outlook, the importance of young people acquiring the necessary literacy and habits to fight against cybercrime. The participation of teenagers from foreign countries was specially emphasized in this year's event, and confidence was expressed that the summer school will make important contributions to raising the intellectual level of young people, improving their innovative thinking and conducting knowledge exchange among them