Əməkdaşlarımız tərəfindən qlobal elektron poçt xidmətində “Zero-Day” boşluq aşkarlandı
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən qlobal elektron poçt sisteminin məlumat bazasına müdaxilə etməyə imkan verən yüksək riskli boşluq aşkar edilmişdir.
Aşkar edilmiş bu boşluq rəsmi olaraq təsdiqlənmiş və ABŞ-ın Milli Standartlar və Texnologiya İnstitutu (nist.gov) tərəfindən CVE-2022-35115 identifikasiya kodu verilmişdir.
Qeyd edilən boşluq barədə qlobal elektron poçt xidmətinin təminatçısı Çex Respublikasının Praqa şəhərində yerləşən proqram təminatı şirkəti olan IceWarp Inc. məlumatlandırılmış, adıçəkilən şirkət isə dərhal müsbət reaksiya verərək müvafiq boşluğu aradan qaldıran yenilənmələri tətbiq etmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, 1998-ci ildən fəaliyyət göstərən və ABŞ, Almaniya, Rusiya, Çexiya və Hindistanda ofisləri olan şirkətin məhsulları dünya üzrə 50.000-dən çox müəssisə tərəfindən istifadə olunur. Onun məhsulu Exchange Server, Office 365 və ya G Suite-ə alternativi hesab olunur.

A "Zero-Day" vulnerability in the global e-mail service was discovered by our employees
A high-risk vulnerability was discovered by the staff of the Special Communication and Information Security State Service's Computer Emergency Response Team (CERT), which allowed to intervene to the database of the global e-mail system.
This discovered vulnerability has been officially confirmed and assigned the identification code CVE-2022-35115 by the US National Institute of Standards and Technology (nist.gov).
Global email service provider Ice Warp Inc., a software company based in Prague, Czech Republic, was informed, and the mentioned company immediately responded positively and applied the updates that eliminated the corresponding vulnerability.
For your information, the products of the company, which has been operating since 1998 and has offices in the USA, Germany, Russia, the Czech Republic and India, are used by more than 50,000 enterprises worldwide.
Its product is considered an alternative to Exchange Server, Office 365 or G Suite.https://nvd.nist.gov/vuln/detail/CVE-2022-35115