Dövlət Xidməti: "Azərbaycana DDOS və digər tipli kiberhücumların qarşısı uğurla alınır"
"Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi (XRİTDX) ölkəmizə qarşı keçirilən kiberhücumları daima nəzarətdə saxlayaraq onların 24/7 monitorinqini aparır".
"İstər müharibənin aktiv fazalarında istərsə də gündəlik fəaliyyətimizdə Xidmətimiz belə kiberhücum hazırlıqlarını istər xarici xüsusi xidmət orqanları və ya CERT mərkəzləri ilə aramızda olan müxtəlif beynəlxalq əməkdaşlıqlar hesabına, istərsə də kiberkəşfiyyat həllərinin köməkliyi ilə nəzarətdə saxlayaraq hər hansı təhdid yaranması zamanı bu barədə müvafiq qurumları, kritik infrastruktur obyektlərini, eləcə də vətəndaşları məlumatlandırır və kiberhücumların bəzən ölkə səviyyəsində bəzən ölkədən kənarda bəzən isə dövlət şəbəkəsi üzrə qarşısının alınması üçün müxtəlif səviyyəli tədbirləri Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və backbone providerlərlə birgə həyata keçirərək koordinasiya edirik", - o qeyd edib.
Dövlət rəsmisinin sözlərinə görə, avqustun 4-dən başlayaraq Azərbaycanın dövlət qurumlarına, banklarına, xəbər saytlarına, universitet və bəzi provayderlərə edilən DDOS və digər tipli kiberhücumların qarşısını uğurla alır: "Dövlət Xidmətinin gördüyü tədbirlər "AzstateNet" şəbəkəsinə qoşulmuş dövlət qurumlarına fəaliyyətini kəsintisiz və təhlükəsiz davam etdirməsi üçün xüsusi üstünlük verir".
"Hazırda 40G həcmində saniyədə 10 milyon sorğu sayı ilə daxil olan DDOS hücumlarının qarşısı alınmaqdadır", - deyə T.Məmmədov əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, erməni kiberqüvvələrinin QİSAS antiterror əməliyyatına cavab olaraq başladığı bu kiberehücum kompaniyasında istifadə edilən ip ünvanların analizi onların müxtəlif ölkələrə aid yoluxmuş sistemlərin və zombi kompüterlərin İP ünvanlarını əhatə etdiyini göstərsə də, bunların içində qonşu dövlətlərə aid İP ünvanların olması halları xüsusi diqqət çəkir: "Belə İP-lərin "spoofed" və yaxud "zombie" İP ünvanlar olub olmamasının hazırda müəyyənləşdirilməsi üzrə beynəlxalq tərəfdaşlarla işlər davam etdirilir".
T.Məmmədovun sözlərinə görə, son 7 ayda kiberhücumların analizi ilə 427 IOC bloklanmaqla xüsusi hədəflənmiş çoxsaylı APT kiberhücumlarının qarşısı alınıb.
"Məlumat üçün bir məsələyə də aydınlıq gətirmək istərdim. Bəzən kiberhücumlar xüsusən də DDOS hücumları zamanı müvafiq İP rangelər tərəfimizdən bloklanır. Nəticədə həmin sistemlərə girə bilməyən hakerlər sistemi çökdürdüyünü düşünərək ekran görüntüləri paylaşırlar. Belə ekran görüntülərinə aldanmamaq lazımdır, belə ki, bu onların istfadə etdikləri ip rangelərin blokda olması ilə izah olunur. Realda isə həmin sistemlərin fasiləsiz fəaliyyətinin təmin edilməsini o resurslara daxil olmaqla yoxlamaq olar", - deyə o, əlavə edib.
"Ümumilikdə qeyd etmək istəyirəm ki, belə kiberhücumlar əslində sadəcə xüsusi hadisə və zamanlarda intensivlik təşkil etsə də onların davamlılığında demək olar ki, heç bir zaman fasilə yaranmır. Biz daima belə kiberhücumların, insidentlərin emalı ilə məşğul olur, onların təsirinin dövlət informasiya sistemlərində hiss olunmaması üçün 24/7 fəaliyyət göstəririk. Bununla yanaşı Xidmətimizin audit/pentest idarəsi dövlət qurumlarına aid informasiya sistemlərini daima yeni yaranan təhdid növlərinə qarşı dayanıqlılığını yoxlayır və müvafiq hesabatları boşluqların aradan qaldırılması üçün aidiyyatı üzrə təqdim edir", - deyə T.Məmmədov vurğulayıb.
O bildirib ki, son 7 ay ərzində dövlət orqanlarına məxsus 278 informasiya resursunda təhlükəsizlik boşluqları aşkarlanaraq, aradan qaldırılması üçün tədbirlər görülüb.

State Service: "DDOS and other types of cyber attacks on Azerbaijan are successfully prevented"
"Computer Emergency Response Team of the Special Communication and Information Security State Service (SCİS) constantly monitors cyber attacks against our country and conducts 24/7 monitoring."
"Whether in the active phases of the war or in our daily activities, our Service keeps such cyber- attack preparations under control through various international cooperation with foreign special services or CERT centers, or with the help of cyber intelligence solutions, and when any threat arises, it informs the relevant institutions, critical infrastructure about it. as well as citizens also we coordinate various levels of measures to prevent cyberattacks, sometimes at the country level, sometimes outside the country, and sometimes on the state network, together with the State Security Service, the Ministry of Digital Development and Transport, and backbone providers," he said.
According to the state official, starting from August 4, DDOS and other types of cyber-attacks against Azerbaijan's state institutions, banks, news sites, universities and some providers are successfully prevented: "Measures taken by the State Service give a special advantage to state institutions connected to the AzstateNet network to continue their activities without interruption and security."
"Currently, incoming DDOS attacks with the number of 10 million requests per second in the volume of 40G are being prevented," T. Mammadov added.
According to him, although the analysis of the IP addresses used in this cyberattack company, which was launched by the Armenian cyber forces in response to the KISAS anti-terrorist operation, shows that they include the IP addresses of infected systems and zombie computers belonging to different countries, the cases of IP addresses belonging to neighboring countries are particularly noteworthy:
"Currently, work is being continued with international partners to determine whether such IP addresses are "spoofed" or "zombie".
According to T. Mammadov, numerous specially targeted APT cyber attacks were prevented by blocking 427 IOCs with the analysis of cyber attacks in the last 7 months.
"For information, I would like to clarify one thing. Sometimes cyber attacks especially during DDOS attacks corresponding IP ranges are blocked by us. Don't be deceived by such screenshots. So this is explained by the fact that the İP ranges they use are in the block. In real life, the continuous operation of those systems can be checked by accessing those resources," he added.
"In general, I would like to note that although such cyber-attacks in fact only intensify during special events and times, there is almost no break in their continuity. We are constantly dealing with the processing of such cyber-attacks and incidents, and we operate 24/7 so that their impact is not felt in state information systems. At the same time, the audit/pentest department of our Service constantly checks the stability of the information systems of state institutions against new types of threats and submits relevant reports in order to eliminate the gaps," said T. Mammadov.
He said that during the last 7 months, security gaps were discovered in 278 information resources belonging to state bodies, and measures were taken to eliminate them.