İlqar Musayev: Son illərdə Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi istiqamətində ciddi addımlar atılıb
Son illər ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik sahəsində işlərin gücləndirilməsi üçün fəaliyyətlər həyata keçirilir. Dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində bu sahə inkişaf edir. Kibertəhlükəsizlik mövzusunda keçirilən sammitin böyük əhəmiyyəti var. Son illərdə Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi istiqamətində ciddi addımlar atılıb.
Bu fikirləri “Qlobal hibrid müharibə və kibertəhlükəsizlik” sammitində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi İlqar Musayev söyləyib.
O qeyd edib ki, bu sahə üzrə universitetlərdə tələbələrin ilk buraxılışı olub. Vətən müharibəsində və sonrakı dövrdə erməni təxribatları da göstərir ki, kibertəhlükəsizlik sahəsini gücləndirmək zəruridir.
Yaxın zamanlarda iki vacib normativ hüquqi aktın qəbulunun gözlənildiyini bildirən İlqar Musayev deyib: “Birincisi, Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi ilə bağlıdır. Provayderlərdən lisenziya, əlavə ödəniş tələbi yığışdırılır və bu sahədə fəaliyyət sadələşdiriləcək. Xüsusi təhlükəsizlik tələbi müəyyənləşdiriləcək. İkincisi, Azərbaycan informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik strategiyasının təsdiqlənməsi gözlənilir. Burada kadrların hazırlanması və yaxın illərdə hansı işlərin görüləcəyi öz əksini tapacaq”.

Ilgar Musayev: In recent years, serious steps have been taken in the direction of information security in Azerbaijan
In recent years, activities have been carried out to strengthen work in the field of cyber security in our country. As a result of the attention and care of the head of our state, this field is developing. The summit on cyber security is of great importance. In recent years, serious steps have been taken in the direction of information security in Azerbaijan.
These views were expressed by Ilgar Musayev, head of the State Service of Special Communication and Information Security, at the "Global Hybrid War and Cybersecurity" summit.
He noted that it was the first graduation of students in universities in this field. Armenian provocations during the Patriotic War and the subsequent period also show that it is necessary to strengthen the field of cyber security.
Stating that the adoption of two important regulatory legal acts is expected in the near future, Ilgar Musayev said: "The first one is related to the security of critical information infrastructure. The request for license and additional payment from the providers will be removed and the activity in this area will be simplified. Specific security requirements will be determined. Secondly, the approval of Azerbaijan's information security and cyber security strategy is expected. The training of personnel and the work to be done in the coming years will be reflected here."