Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin Direktorlar Şurasının üzvü seçilib
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi (CERT.GOV.AZ) noyabrın 7-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin (OIC-CERT) Omanın paytaxtı Muskat şəhərində keçirilən 10-cu Qurultayında Direktorlar Şurasına keçirilən seçkilərdə təmsil olunub.
Seçkilərdə iştirak edən Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin idarə rəisi Tural Məmmədov növbəti dəfə ikiillik müddətə Direktorlar Şurasının üzvü seçilib.
Qurultayda Azərbaycanın ötən illərdə Direktorlar Şurasının üzvü kimi aktiv və məhsuldar fəaliyyəti, onun həm əməkdaşlıq baxımından, həm də idarə heyətinin təmsilçisi olaraq sahənin və digər üzv ölkə CERT-lərinin inkişafına dəstəyi, o cümlədən 2017-ci ildə İƏT ölkələri CERT-lərinin beynəlxalq konfransına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi yüksək qiymətləndirilib.
2013-cü ildən İƏT CERT təşkilatının tamhüquqlu üzvü olan CERT.GOV.AZ 2016-cı ildə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində keçirilən İƏT CERT-lərinin 8-ci Qurultayından Direktorlar Şurasının üzvü kimi fəaliyyətini davam etdirir.
Qurultayda üzv ölkələrdən alınan təkliflər dəyərləndirildikdən sonra İƏT CERT-lərin növbəti - 2023-cü il Beynəlxalq Konfransı üçün ev sahibi kimi Birləşmiş Ərəb Əmirliyi seçilib.

Azerbaijan was elected a member of the Board of Directors of the Computer Emergency Response Team of the Islamic Cooperation Organization
Computer Emergency Response Team of the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan (CERT.GOV.AZ) was represented in the elections to the Board of Directors at the 10th Congress of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Computer Emergency Response Team (OIC-CERT) held in Muscat, the capital of Oman, on November 7.
Tural Mammadov, Head of the Department of Special Communications and Information Security State Service, who took part in the elections, was elected as a member of the Board of Directors for the next two-year term.
Azerbaijan's active and productive activity as a member of the Board of Directors in the past years at the Congress, its support to the development of CERTs of other member countries both in terms of cooperation and as a representative of the board, including high-level hosting of the international conference of CERTs of OIC countries in 2017 is highly appreciated.
CERT.GOV.AZ, a full member of the OIC CERT organization since 2013, continues its activities as a member of the Board of Directors from the 8th Congress of OIC CERTs held in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia in 2016.
The United Arab Emirates was chosen as the host for the next International Conference of OIC CERTs in 2023 after the proposals received from the member countries were evaluated at the congress.