CERT.GOV.AZ tərəfindən yeni xidmət istifadəyə verilmişdir
Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi Bakıda keçirilən “KİBERTƏHLÜKƏSİZLİK HƏFTƏSİ” çərçivəsində “blacklist.gov.az” informasiya resursunun təqdimatını həyata keçirmişdir.
İstifadəyə verilmiş yeni “Qara siyahı” xidmətinin məqsədi tərkibində zərərli məzmun daşıyıcısı olan internet informasiya resursları barədə internet istifadəçilərini məlumatlandırmaqdır. İstifadəçilər xidmətdən yararlanaraq daxil olduqları internet informasiya resursunun siyahıda olub-olmamasını asanlıqla yoxlaya bilir, istifadəçiyə tərkibində aşkarlanmış zərərli məzmun daşıyıcısının skrinşot görüntüsü, zərərli məzmunun növü və aşkarlanma tarixi barədə məlumatlar əldə etmək imkanı verilir. "Qara siyahı" xidmətində zərərli məzmunlar iki qrup üzrə - ümumi zərərli məzmunlu internet informasiya resursları və Azərbaycanlı internet istifadəçilərini hədəfə almış internet informasiya resurslarının siyahısı üzrə bölgülənmişdir.
İKT mütəxəssisləri üçün saytda müxtəlif sistemlər və şəbəkə qurğuları üçün “İxrac” funksiyası da vardır ki, mütəxəssislər həmin funkisiya vasitəsilə qara siyahıda olan saytların avtomatik bloklanmasını öz sistem və qurğularında avtomatik olaraq həyata keçirə biləcəklər.

A new service has been launched by CERT.GOV.AZ
The Computer Emergency Response Team of the Special Communications and Information Security State Agency of the Special State Protection Service presented the information resource "blacklist.gov.az" within the "CYBER SECURITY WEEK" held in Baku.
The purpose of the newly launched "Black List" service is to inform Internet users about Internet information resources containing harmful content. Using the service, users can easily check whether the Internet information resource they are accessing is on the list, the user is given the opportunity to obtain a screenshot of the malicious content carrier detected in it, information about the type of malicious content and the date of detection.
Harmful content in the "Black List" service is divided into two groups - Internet information resources with general harmful content and the list of Internet information resources targeting Azerbaijani Internet users.
For ICT professionals, the site also has an "Export" function for various systems and network devices, through which professionals will be able to automatically block blacklisted sites on their systems and devices.