İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının iclası
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində 29 noyabrın tarixində İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
İclası giriş sözü ilə açan Komissiyanın sədri İlqar Musayev dünyada və regionda ümumi gərginliklər, müharibələr fonunda informasiya təhlükəsizliyinin rolunu və əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq dövlət qurumlarına olan kiberhücumların aidiyyəti qurumlarla birgə daima nəzarətdə saxlanıldığını, onların analiz edildiyini və qarşısının alınması üçün tədbirlər görüldüyünü qeyd etdi.
Daha sonra Koordinasiya Komissiyasında informasiya təhlükəsizliyinə dair dövlət qurumlarından daxil olan bir sıra təkliflər:
• milli kriptoqrafik alqoritmin yaradılması, habelə bu sahədə milli kadrların hazırlanması mexanizmləri;
• ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyi sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması və onlardan hərbi xidmət müddətində sahə üzrə effektiv istifadə imkanları və mexanizmlərinin araşdırılması, eləcə də informasiya texnologiyaları sahəsində yeniyetmələr üçün təlim-tədris mərkəzlərin inkişaf etdirilməsi, riyazi-kripto analitika və proqram mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının yenidən işlənilməsi;
• yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrində elektron imza sertifikatlarının aktiv edilməsi;
• bir sıra şirkətlərin telekommunikasiya həllərinin istismarının informasiya təhlükəsizliyinə təhdid kimi müxtəlif ölkələrdə məhdudiyyətlərin gətirilməsi faktlarını nəzərə alaraq Azərbaycanın kritik informasiya infrastrukturlarında belə şirkət həllərinin mövcud vəziyyəti və yaratdığı mümkün təhdidlərin qiymətləndirilməsi;
• dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyi biliklərinin artırılması üçün həyata keçirilən “Kibergigiyena” layihəsinin tətbiq sahəsinin genişləndirilməsi;
• Azərbaycan Respublikası cinayət-prosessual qanunvericiliyinin “Kibercinayətkarlıq haqqında” beynəlxalq tələblərinə uyğun şəkildə təkmilləşdirilməsi;
• bir sıra elektron informasiya ehtiyatında “Fərdi məlumatlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinin pozulması halları;
• BMT hesabatında Azərbaycanın mövqeyinin zəifləmə səbəbləri və müvafiq göstəricilərin inkişaf etdirilməsi;
• uşaqların zərərli informasiyadan qorunması məqsədi ilə provayderlərdə “təhlükəsiz internet” paketlərinin formalaşdırılmasının vacibliyi və təşviqi;
• informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı texniki şərtlərin hazırlanması, layihələrin, işlərin icrası, təhvil-təslimi üçün qəbul aktlarının nümunəvi formalarının hazırlanması, o cümlədən bir sıra xüsusi əhəmiyyətli informasiya təhlükəsizliyi məsələləri müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar qəbul edildi.
Sonda Komissiyanın sədri bütün iclas iştirakçılarına müzakirələrdə aktiv iştirakına görə təşəkkür edib və müzakirə olunan məsələlərin protokollaşdırılması, zəruri tədbirlərin görülməsi, birgə layihələrin hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi üçün müvafiq istiqamətlər üzrə işçi qrupların yaradılmasının vacibliyini bildirdi. İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində qarşıda duran həllini gözləyən məsələlərin çoxluğunu nəzərə alaraq belə məhsuldar iclasların daha intensiv keçirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğuladı.

Meeting of the Coordination Commission on Information Security
On November 29, the next meeting of the Coordination Commission for Information Security was held at the State Service of Special Communication and Information Security .
Ilgar Musayev, the chairman of the Commission, who opened the meeting with his opening speech, emphasized the role and importance of information security against the background of general tensions and wars in the world and the region, and noted that cyber attacks on state institutions are constantly monitored together with the relevant institutions, they are analyzed and measures are taken to prevent them.
Later, a number of proposals received from state institutions on information security in the Coordination Commission:
- creation of a national cryptographic algorithm, as well as mechanisms for training national personnel in this field;
- training of specialists in the field of information security in our country and researching the possibilities and mechanisms of their effective use in the field during military service, as well as developing training centers for teenagers in the field of information technologies, revising educational programs for the specialties of mathematical-crypto-analytics and software engineering;
- activation of electronic signature certificates on new generation ID cards;
- taking into account the fact that the operation of telecommunication solutions of a number of companies has been imposed as a threat to information security in various countries Assessment of such company solutions and possible threats created by critical information infrastructures of Azerbaijan;
- expanding the field of application of the "Cyber Hygiene" project implemented to increase knowledge of information security in state institutions;
- Improvement of the criminal-procedural legislation of the Republic of Azerbaijan in accordance with the international requirements "On Cybercrime";
- cases of violation of the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Personal Data" in a number of electronic information resources;
- the reasons for the weakening of Azerbaijan's position in the UN report and the development of relevant indicators;
- the importance and promotion of the formation of "safe internet" packages in providers in order to protect children from harmful information;
- the preparation of technical conditions related to the application of information technologies, the preparation of exemplary forms of delivery acts for the implementation and handover of projects, works, as well as a number of particularly important information security issues were discussed and relevant decisions were made.
In the end, the chairman of the Commission thanked all the meeting participants for their active participation in the discussions and stated the importance of creating working groups in the relevant directions for the protocol of the discussed issues, taking necessary measures, preparing joint projects and presenting them accordingly. He emphasized the need for such productive meetings to be held more intensively, taking into account the number of pending issues in the field of information security.