ADNSU-da “Enerji böhranı və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda tədbir keçirilib
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin eksperti Murad Balayev dekabrın 6-da Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) universitetin tərəfdaşı olduğu “HORIZON 2020” çərçivəsində "ELECTRON" layihəsinin və digər bu kimi layihələrin Azərbaycanda təşviqatı ilə bağlı “Enerji böhranı və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Konfransda panel müzakirədə M.Balayev ölkəmizdəki rəqəmsal təhdidlərin xüsusiyyətləri barədə çıxış edərək, onların cari il ərzindəki monitorinqi və qarşısının alınmasına dair statistik məlumatları bölüşmüş, kiber hücumların qarşısının alınmasında Avropa və Azərbaycan strategiyalarından bəhs etmişdir.
Tədbirdə Avropa Komissiyasının təhsil və tədqiqat, enerji və kibertəhlükəsizlik istiqamətində nümayəndələri, bu istiqamətdə Avropanın nüfuzlu təşkilatları, o cümlədən HORİZON proqramının kibertəhlükəsizlik və təhlükəsiz enerji təsnifatına aid olan layihələrinin rəhbərləri, enerji provayderləri, kibertəhlükəsizlik təşkilatlarının nümayəndələri onlayn və oflayn şəkildə iştirak ediblər.
Bundan başqa tədbir çərçivəsində enerji provayderlərinin dəstəyi ilə “Secure Energy” hackathonuna start verilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən Hackathon Azərbaycan və Avropada enerji provayderlərinin kibertəhlükəsizliyi, smart texnologiyaların tətbiqi ilə enerji şəbəkələrinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində problemlərin həllinə yönələcək. İştirakçı komandalara həllərinin hazırlanmasında Avropa və Azərbaycandan olan mentorlar dəstək göstərəcəklər.

An event on "Energy crisis and cyber security" was held at ASOIU
On December 6, Murad Balayev, expert of the State Service of Special Communication and Information Security participated in the "Energy Crisis and Cybersecurity" event held at Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), within the "ELECTRON" project of the "HORIZON 2020" of which the university is a partner.
In a panel discussion at the conference, M. Balayev spoke about the characteristics of digital threats in our country, shared statistical data on their monitoring and prevention during the current year, and talked about European and Azerbaijani strategies for preventing cyber attacks.
It should be noted that representatives of the European Commission for Education and Research, Energy and Cybersecurity, as well as influential European organisations in these areas, including project managers related to cybersecurity and the HORIZON program safe energy classification, energy providers, and representatives of cybersecurity organizations, took part in the event online and offline.
In addition, the event will host a "Secure Energy" hackathon sponsored by one of the energy providers.
It should be noted that the hackathon aims to solve problems in the direction of cybersecurity of energy suppliers in Azerbaijan and Europe and improve the management of energy networks using smart technologies. The participating teams will receive the support of mentors from Europe and Azerbaijan in developing solutions.