İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2022-ci il üzrə illik hesabatı müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2022-ci il üzrə illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi, general-leytenant İlqar Musayev, həmin qurumun şöbə rəisi İltimas Məmmədov, bir sıra institutların baş direktorları, akademiklər və digər məsul şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə qonaqlar institutun “AzScienceNet” Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzi, Tədris-İnnovasiya Mərkəzi, Multimedia Texnologiyaları Mərkəzi, Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyəti və əməkdaşların iş şəraiti ilə tanış olublar.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutun 2022-ci il üzrə illik hesabatını təqdim edib. Elmi-nəzəri fəaliyyət haqqında məlumat verən akademik cari ildə müasir informasiya texnologiyalarının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi və inkişaf etdirilməsi, eləcə də rəqəmsal tranformasiyalar və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri əsaslarının araşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətlərində tədqiqatların aparıldığını deyib.
Akademikin sözlərinə görə, hesabat ilində institutda Big Data analitikası və Data Mining problemləri, informasiya təhlükəsizliyi və kiberdayanıqlılıq, rəqəmsal  dövlətin formalaşması, Industry 4.0 platformasında kiber-fiziki sistemlərin intellektual analizi, mürəkkəb bulud sistemlərinin intellektual analizi, proqram mühəndisliyi və proqram sistemlərinin analizi, elektron tibbin formalaşması, e-elm və elmmetriya, rəqəmsal transformasiyalar və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması, Azərbaycan dilinin İKT, İKT-nin Azərbaycan dili problemləri kimi elmi-nəzəri və tətbiqi mövzular üzrə tədqiqatlar aparılıb. Əldə olunmuş mühüm nəticələr “Web of Science”, “Scopus” kimi nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalara daxil olan impakt faktorlu jurnallarda çap olunub.
Elmi-texnoloji qrant layihələrində iştirakın institutun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu diqqətə çatdıran alim AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən ölkədaxili və beynəlxalq qrant layihələri, eləcə də AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən prioritet istiqamətlər üzrə maliyyələşdirilən elmi-tədqiqat proqramlarında fəal iştirak edildiyini deyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti elektron elm və AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətindən də bəhs edib. E-elmin informasiya təminatının formalaşdırılması işlərinin bu il də davam etdirildiyini, müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri, e-resurslar və veb-saytların işlənildiyini söyləyib. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının informasiya resurslarının Data Mərkəzdə saxlanılması və Hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi, istifadəçilərə e-xidmətlərin təqdim olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası ilə bağlı işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
İnstitutun ölkədə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlərə diqqət çəkən alim M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti kimi aparıcı ali məktəblərlə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
İnstitutun baş direktoru Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində Avropa Birliyi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdiyini, Azərbaycanın GEANT Assosiasiyasında təmsil edildiyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, institutun alim və mütəxəssisləri cari ildə GEANT və EaPConnect tərəfindən təşkil olunan bir neçə beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər.
Elmi əsərlər və elmmetrik göstəricilərlə bağlı statistikanı təqdim edən akademik cari ildə institut əməkdaşlarının məqalələrinə 1995 dəfə istinad edildiyini, bu rəqəmin son 5 ildə 11 204, son 20 ildə isə 19272-yə bərabər olduğunu deyib. 2022-ci ildə 76 məqalənin nüfuzlu “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan jurnallarda dərc edildiyini vurğulayıb. Əlavə edib ki, son 5 ildə institut əməkdaşlarının 316 məqaləsi, son 20 ildə isə 468 məqaləsi nüfuzlu elmi bazalarda öz əskini tapıb. Azərbaycan alimlərinin İKT sahəsindəki fəaliyyəti beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirilmiş, son 3 ildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin adları ABŞ-ın Stenford Universitetinin ən nüfuzlu reytinq siyahısına daxil edilib.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin elmi-innovasiya və praktiki, elmi-texniki ekspertiza, elmi-təşkilati, elmi-pedaqoji fəaliyyət və kadr hazırlığı, dövlət tapşırıqlarının icrası, institutda 2022-ci ildə müdafiə olunmuş və hazırda müdafiə ərəfəsində olan dissertasiya işləri, elmi biliklərin populyarlaşdırılması, sosial tədbirlər və digər istiqamətlərdə görülmüş işlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Çıxışının sonunda akademik Rasim Əliquliyev institutun fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, elmi potensialın gücləndirilməsi, elektron elmin maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi, habelə ölkəmizdə IV sənaye inqilabının çağırışlarının reallaşdırılması istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
Toplantıda akademik Telman Əliyev, İdarətmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Milli Aviasiya Akademiyasının kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İsmayıl İsmayılov, Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin məsul əməkdaşı Süleyman Aydəmirov, Xarici İşlər Nazirliyinin məsul əməkdaşı Fuad Fərzəlibəyov, SOCAR-ın “Caspian Innovation Center” MMC şirkətində Əməliyyatların İdarə Olunması Departamentinin rəhbəri Orxan Quliyev çıxış edərək institutun Azərbaycan cəmiyyətində rolu və əhəmiyyətindən söz açıblar, müasir çağırışlara və dünya elminin tələblərinə adekvat tədqiqatlarla məşğul olan qurumun fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Qeyd olunub ki, ölkədə müasir İKT biliklərinin daşıyıcısı olan, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi, elmi fəaliyyətin səmərəsinin yüksəldilməsi, intellektual potensialın artırılması, ölkə iqtisadiyyatının gücləndirilməsi, o cümlədən elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndirilməsi baxımından İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə digər müvafiq elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələri, dövlət qurumları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, birgə tədqiqatların aparılması olduqca vacibdir.

The annual report of the Institute of Information Technologies for 2022 was discussed
An event dedicated to the discussion of the 2022 annual report of the Institute of Information Technologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Head of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan, Lieutenant General Ilgar Musayev, Head of Department of that Service Iltimas Mammadov, general directors of a number of institutes, academicians and other responsible persons took part in the event.
Before the event, the guests got acquainted with the activity of the institute's "AzScienceNet" Network Management Center, Teaching-Innovation Center, Multimedia Technologies Center, Electronic Library Center and the working conditions of the employees.
Then the vice-president of ANAS, general director of the Institute of Information Technologies, academician Rasim Aliguliyev presented the annual report of the institute for 2022. The academician, who gave information about the scientific activity, said that research and development of the scientific-theoretical bases of modern information technologies, as well as the research and development of the scientific-theoretical bases of digital transformations and the formation of the information society, have been conducted in the current year.
According to the academician, in the reporting year, Big Data analytics and Data Mining problems, information security and cyber resilience, formation of a digital state, intellectual analysis of cyber-physical systems on the Industry 4.0 platform, intellectual analysis of complex cloud systems, software engineering and software systems analysis, and the formation of electronic medicine were studied at the institute, e-science and scientometrics, digital transformations and the formation of the digital economy, ICT of the Azerbaijani language, researches on scientific-theoretical and applied topics such as the problems of the Azerbaijani language of the ICT were conducted. The obtained important results were published in journals with an impact factor included in prestigious international scientific bases such as "Web of Science", "Scopus".
The scientist pointed out that participation in scientific and technological grant projects is one of the main activities of the institute and actively participation in domestic and international grant projects funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the Science Fund of the State Oil Company, as well as scientific research programs funded by the ANAS Presidium in priority areas.
The vice-president of ANAS also spoke about electronic science and the activities of the AzScienceNet network. He said that the work of forming the information provision of e-science was continued this year, and various information systems, e-resources and websites were developed. He drew attention to the fact that the information resources of scientific institutions and organizations of ANAS are stored in the Data Center and supported by hosting services, providing e-services to users, as well as integrating them into the online scientific and educational environment of Europe.
A scientist who draw attention to the measures implemented by the Institute in the direction of the integration of science and education in the country spoke about the cooperation relations established with leading universities such as Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov, Azerbaijan Technical University, Baku State University, Azerbaijan State Economic University, Baku Business University, Azerbaijan State Oil and Industry University.
The general director of the institute said that cooperation relations with the European Union within the framework of the Eastern Partnership continue, Azerbaijan is represented in the GEANT Association. He pointed out that scientists and specialists of the institute participated in several international events organized by GEANT and EaPConnect this year.
Presenting statistics on scientific works and scientific indicators, the academician said that the institute employees' articles were cited 1,995 times in the current year, this number was 11,204 in the last 5 years, and 19,272 in the last 20 years. He emphasized that in 2022, 76 articles were published in journals included in the prestigious "Web of Science" and "Scopus" databases. He added that in the last 5 years, 316 articles of the institute's employees, and 468 articles in the last 20 years, were published in reputable scientific databases. The activity of Azerbaijani scientists in the field of ICT has been highly appreciated in the international world, the names of scientists of the Institute of Information Technologies have been included in the most prestigious ranking list of Stanford University of the USA in the last 3 years.
Academician R. Aliguliyev, as well as scientific-innovation and practical, scientific-technical expertise, scientific-organizational, scientific-pedagogical activity and personnel training, execution of state tasks, dissertations defended in 2022 at the institute and currently on the verge of defense, scientific knowledge He gave detailed information about popularization, social events and the works done in other directions.
At the end of his speech, Academician Rasim Aliguliyev gave proposals on more efficient organization of the institute's activities, strengthening of scientific potential, improvement of the material and technical base of electronic science, as well as realization of the challenges of the IV industrial revolution in our country.
At the meeting, Academician Telman Aliyev, Director General of the Institute of Management Systems, academician Ali Abbasov, general director of the Institute of Mathematics and Mechanics, Corresponding member of ANAS Misir Mardanov, head of the department of the National Aviation Academy, Ismayil Ismayilov, correspondent member of ANAS, Süleyman Aydemirov, a responsible employee of the State Security Service, Fuad Farzalibayov, responsible employee of the Ministry of Foreign Affairs, Orkhan Guliyev, the head of the Operations Management Department of SOCAR "Caspian Innovation Center" LLC, spoke about the role and importance of the institute in the Azerbaijani society, and highly appreciated the activity of the institution engaged in researches adequate to modern challenges and requirements of world science.
It was noted that the training of highly qualified personnel who are carriers of modern ICT knowledge in the country, increasing the efficiency of scientific activity, increasing intellectual potential, strengthening the country's economy, including, in terms of speeding up the integration of science and education, it is extremely important to establish cooperative relations and conduct joint research between the Institute of Information Technologies and other relevant scientific research and higher education institutions, state institutions.