Cari ilin 27 fevral-02 mart tarixlərində İspaniyanın Barselona şəhərində mobil sahənin ən böyük toplantısı olan Mobil Dünya Konqresi keçirilmişdir.
1987-ci ildən hər il keçirilən Konqresə bu il 202 ölkədən 88 mindən artıq ziyarətçi dəvət almışdır.
Konqresdə təqdim olunan məlumatlara görə tədbirlərdə 150-dən çox ölkədən 196 nümayəndə heyəti, 70-ə yaxın nazir və 100-dən çox tənzimləyici orqan rəhbərləri olmaqla bu il ən yüksək sayda nümayəndə heyəti iştirak etmişdir.
Builki sərgi və konfranslarda əsasən 5G-nin tətbiqi vəziyyəti, qarşıya çıxan problemlər, 6G-nin təkamül vəziyyəti, DATA şəbəkələrinin qurulma formaları, texnologiyaları, dövlət qurumlarına xidmət üçün optik və simsiz şəbəkələr, onların informasiya təhlükəsizliyi və s. istiqamətlərə geniş yer verilmişdir.
Konqresdə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəis müavini general-mayor Allahverən İsmayılovun rəhbərliyi il nümayəndə heyəti də iştirak etmişdir.
Xidmətin nümayəndə heyəti “Huawei”, “Radvare”, “Parallel Vareless” şirkətlərinin rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirmiş, Konqresdə təqdim olunan digər şirkətlərin, operatorların və beynəlxalq təşkilatların yeni texnologiyaları, məlumatları və məruzələri ilə ətraflı tanış olmuşdurlar.

Mobile World Congress in Barcelona ended
From February 27 to March 2 of this year, the Mobile World Congress, the largest meeting of the mobile field, was held in Barcelona, Spain.
More than 88,000 visitors from 202 countries have been invited to the Congress held every year since 1987.
According to data presented at the Congress, 196 delegates from more than 150 countries, including about 70 ministers and more than 100 regulatory bodies, participated in the events.
This year's exhibitions and conferences are mainly focused on 5G application situation, upcoming problems, evolutionary state of 6G, forms of building DATA networks, technologies, optical and wireless networks for service to government agencies, their information security, etc.
Under the leadership of Major-General Allahveran Ismayilov, Deputy Head of the State Service of Special Communication and Information Security, the delegation also participated in the Congress.
The delegation of the service held meetings with the heads of "Huawei", "Radvare", "Parallel Vareless" companies and got acquainted with new technologies, information and reports of other companies, operators and international organizations presented at the Congress.