Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi OIC-CERT Direktorlar Şurasının növbəti iclasına qatılmışdır
Cari ilin 12 -13 mart tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Əbu-Dabi şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin (OIC-CERT) Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin də təmsil olunduğu Direktorlar Şurasının iclasında Xidmətin idarə rəisi Tural Məmmədov və bölmə rəisi Murad Balayev iştirak etmişdir.
İclasda 2023-cü il fəaliyyət planı üzrə görülmüş işlər müzakirə olunmuş, yeni üzvlərin qəbulu məsələsi səsverməyə çıxarılmış, CERT quruculuğu zəif olan İƏT ölkələrinə texniki dəstək və quruculuq işlərində yardım məsələləri ilə bağlı təkliflər dinlənilmişdir.
Təsdiq edilmiş illik fəaliyyət planına əsasən Azərbaycan (CERT.gov.az) 2023-cü ilin fəaliyyət planında təkrar olaraq təşkilatın 4-cü strateji istiqaməti olan "Texnika və texnologiya" sahəsinə rəhbərlik edəcək.

Computer Emergency Response Team participated in the next meeting of the OIC-CERT Board of Directors
Regular meeting of the Board of Directors of Computer Emergency Response Team (OIC-CERT) was held in Abu Dhabi, United Arab Emirates on March 12-13 of this year.
The meeting of the Board of Directors, represented by the Computer Emergency Response Team of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan, was attended by Head of Department of the Service Tural Mammadov and Head of Section Murad Balayev.
At the meeting, the work carried out on the 2023 action plan was discussed, the question of recruitment of new members was put to a vote, and proposals on technical support and assistance to OIC countries with poor CERT construction were heard.
According to the approved annual action plan, Azerbaijan (CERT.gov.az) will lead the "Technique and Technology" field, which is the strategic direction of the organization, repeatedly in the action plan of 2023.