Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində 2023-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş müşavirə keçirildi
İclası giriş sözü ilə açan Xidmət rəisi general-leytenant İlqar Musayev 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” olması ilə əlaqədar il ərzində Xidmət tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmiş tədbirlərin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyi haqqında məlumat vermişdir.
Çıxış zamanı Xidmət rəisi 2023-ci ildə dünyada gedən mürəkkəb ictimai-siyasi proseslərdən, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin apardığı uzaqgörən və çoxsahəli siyasəti nəticəsində son illərdə ölkəmizin yeni inkişaf mərhələsinə keçməsi haqqında məlumat vermişdir. İ.Musayev cari ilin 7 fevral tarixində keçiriləcək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin növbədənkənar seçkilərinin operativ idarə olunmasında Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rolu, struktur bölmələrinin üzərinə düşən vəzifələrin yerinə yetirilməsi, şəxsi heyətin seçkilərə hazırlıq vəziyyəti və digər aidiyyəti məsələlər barədə ətraflı danışmışdır.
Müşavirədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsinin inkişafına xüsusi diqqət və qayğısı qeyd olunmuş və bunların nəticəsi olaraq hesabat ili ərzində aidiyyəti sahə üzrə bir sıra önəmli sərəncam və fərmanların verildiyi, müvafiq qərarların qəbul edildiyi bildirilmişdir.
Müşavirədə Xidmətin struktur bölmə rəhbərləri fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq hesabat məruzələri ilə çıxış etmişlər. Məruzələrdə hesabat dövründə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikasının dövlət orqanlarının xüsusi dövlət rabitəsi, hökumət rabitəsi, xüsusi təyinatlı informasiya-telekommunikasiya sistemləri və şəbəkələri ilə təmin edilməsi, dövlət qurumlarının informasiya resurslarının informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Bununla yanaşı Xidmət tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının “Azstatenet” şəbəkəsinə qoşulması və dayanıqlı rabitə vasitələri ilə təmin edilməsi barədə məruzələr edilmişdir.
Sonda mövcud nöqsanlar və onların həlli yolları, cari il ərzində həyata keçiriləcək tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında ətraflı müzakirələr aparılmışdır.

A meeting on the results of 2023 was held at the State Service of Special Communication and Information Security
Opening the meeting, the Head of Service, Lieutenant General Ilgar Musayev, informed that due to the fact that 2023 was the “Heydar Aliyev Year” in our country, the events dedicated by the Service to the memory of National Leader Heydar Aliyev were held at a high level.
During the speech, the Head of Service informed about the complex socio-political processes going on around the world in 2023,about the transition of our country to a new stage of development in recent years as a result of the visionary and multidisciplinary policy of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. I.Musayev spoke in detail about the role of the State Service of Special Communication and Information Security in the operational management of the snap presidental elections of the President of the Republic of Azerbaijan to be held on February 7 of this year, the fulfilment of the duties on its structural units, the preparatory status of personnel for elections and other related issues.
The special attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan to the development of information security and cybersecurity, and consequently it was noted at the meeting that during the reporting year a number of important orders and decrees in the relevant field were issued and relevant decisions were taken.
During the reporting period, the State Service of Special Communication and Information Security provided detailed information on the provision of special state communication, government communication, special-purpose information and telecommunication systems and networks of the state bodies of the Republic of Azerbaijan, and the provision of information security of the information resources of state institutions.
At the meeting, the Service's structural unit managers made reports in accordance with their activities.
In addition, reports were madeby the Service about the connection of government agencies operating in the territories exempt from occupation to the "Azstatenet" network and the provision of sustainable means of communication.