Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin nümayəndələri Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının yekun sessiyasında iştirak etmişdir
Nyu-York şəhərində BMT Baş Assambleyasının informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının cinayət məqsədli istifadəsi ilə mübarizə üzrə beynəlxalq konvensiyası üzrə yekun sessiyası keçirilmişdir. Sessiyada Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) nümayəndələri şöbə rəisi Elgin Abdullayev və Vüsalə Məmmədova iştirak etmişdir.
Konvensiyanın müzakirəsi razılaşdırılmayan bəndlər üzrə aparılmış, yenidən verilən təkliflərə baxılmış və Konvensiyanın məzmununda müəyyən dəyişikliklər edilmişdir.
Müvafiq Konvensiya kriminallaşdırma, prosessual tədbirlər və qanunun tətbiqi, sübutların toplanması, əldə edilməsi, mühafizəsinin təşkili ilə bağlı beynəlxalq əməkdaşlıq, qarşılıqlı texniki yardım və təcrübə mübadiləsi, o cümlədən cinayətlərin qarşısının alınması, aşkarlanması, təhqiqatı və istintaqı, cinayətlərin analizi üzrə təlimlərin və texniki dəstəyin təşkil edilməsi, profilaktik tədbirlər ilə bağlı müddəaları özündə ehtiva edir.
Nümayəndələr tərəfindən sessiyalarda iştirak zamanı Azərbaycan Respublikasının ratifikasiya etdiyi 23 noyabr 2001-ci il tarixli “Kibercinayətkarlıq haqqında Konvensiya”nın və daxili qanunvericiliyin tələblərinə zidd müddəaların qəbul edilməməsi, o cümlədən Konvensiyada nəzərdə tutulan müddəaların təsdiq edildikdən sonra icrasının hüquqi və texniki baxımdan mümkünlüyünə xüsusi diqqət yetirilmişdir.
XRİTDX-nin şöbə rəisi E. Abdullayev iclas zamanı müvafiq bəndlər üzrə təkliflərlə çıxış etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin təklifləri Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının “Ad Hoc” Komitəsi tərəfindən nəzərə alınmışdır.

Representatives of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan attended the final session of the United Nations General Assembly
The final session of the International Convention on countering the use of information and communication technologies for criminal purposes was held in New York City. Representatives of the Representatives of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan (SCIS) Elgin Abdullayev and Vusala Mammadova attended the session.
Discussion of the Convention was carried out on non-binding clauses, revised proposals and made certain changes to the content of the Convention.
The relevant Convention contains provisions relating to criminalization, procedural measures and application of law, international cooperation regarding the organization of evidence collection, acquisition, preservation, mutual technical assistance and exchange of experience, including prevention, detection, prosecution and investigation of crimes, organization of training and technical support on crime analysis, preventive measures.
Particular attention has been paid to the failure of the delegates to adopt provisions contrary to the requirements of the “Convention on Cybercrime of November 23, 2001” and domestic legislation ratified by the Republic of Azerbaijan during their participation in the sessions, including the legal and technical implications of its implementation after the approval of the provisions stipulated in the Convention.
Head of Department of SCIS E. Abdullayev made suggestions on the relevant points during the meeting.
The proposals of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan have been considered by the Ad Hoc Committee of United Nations General Assembly.