Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində 2024-cü ilin birinci yarısının yekunlarına həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində 2024-cü ilin ilk altı ayının yekunlarına həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir.
İclası giriş sözü ilə açan Xidmət rəisi general-leytenant İlqar Musayev dünyada gedən mürəkkəb ictimai-siyasi proseslər və çətin geosiyasi vəziyyətə baxmayaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin uzaqgörən siyasəti nəticəsində respublikamızın iqtisadiyyatında əldə edilmiş uğurlar və nailiyyətlərin olduğunu vurğulamışdır.
Müşavirədə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət orqanlarının xüsusi dövlət rabitəsi, hökumət rabitəsi, xüsusi təyinatlı informasiya-telekommunikasiya sistemləri və şəbəkələri ilə təmin edilməsi, onların internet şəbəkəsi ilə əlaqəsi və internet informasiya resurslarının məlumat və resurs mərkəzində yerləşdirilməsi, istismarı, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması və onun tələblərin gücləndirilməsi, o cümlədən görülən işlər, mövcud nöqsanlar və qarşıda duran vəzifələr haqqında ətraflı danışılmışdır.
Respublika ərazisində, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fiber-optik kabellərin çəkilməsi, burada fəaliyyət göstərən dövlət qurumların Azstatenet şəbəkəsinə qoşulması və digər görülmüş işlər barədə hesabat verilmişdir.
Xidmət rəisi Azərbaycan Respublikasında 2024-ci ili «Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili» elan edilməsi ilə əlaqədar məlumat vermiş və bu sahədə qarşıda duran vəzifələrdən ətraflı danışmışdır.
Müşavirədə cari ilin sentyabr ayında Xidmət tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə keçiriləcək Kiberdiplomatiya Konfransının təşkili ilə bağlı qarşıda duran işlər barədə ətraflı danışılmışdır.
Tədbirin sonunda 26 iyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri günü münasibətilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin təltif olunmuş bir sıra əməkdaşlarına mükafatlar təqdim olunmuşdur.

A meeting was held at the Special Communications and Information Security State Service to discuss the results of the first half of 2024
The meeting at the Special Communications and Information Security State Service was opened with an introductory speech by the Service’s head, General-Lieutenant Ilgar Musayev. He emphasized the economic achievements and successes of the Republic of Azerbaijan, which have been made possible through the visionary policies of the President of the Republic of Azerbaijan, despite the complex socio-political processes and challenging geopolitical situation in the world.
During the meeting, detailed discussions were held on the provision of special state communication, government communication, and specialized information-telecommunication systems and networks for state agencies, their connection to the internet network, the placement and operation of internet information resources in the data and resource center, the assurance of information security, and the strengthening of its requirements. The work done, existing shortcomings, and tasks ahead were also thoroughly covered.
Reports were presented on the installation of fiber-optic cables throughout the country, including in the liberated territories, and the connection of state agencies operating in these areas to the Azstatenet network, along with other completed activities.
The Service head also provided information about the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for a Green World" in the Republic of Azerbaijan and discussed in detail the tasks ahead in this regard.
During the meeting, detailed discussions were also held regarding the upcoming Cyber Diplomacy Conference, which will be held for the first time in Azerbaijan in September of this year.
At the conclusion of the event, awards were presented to several employees of the Special Communications and Information Security State Service who had been honored in connection with June 26 – the Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan.