XRİTDX-da narkotik vasitələr ilə mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində “narkomanlığın cəmiyyətə və insan sağlamlığına zərəri” mövzusunda görüş təşkil edilmişdir. Tədbirdə Xidmətin şəxsi heyəti ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı Mübarizə üzrə Komissiyanın eksperti, “Konstitusiya Araşdırmaları Fondu”nun prezidenti, hüquqşünas Əliməmməd Nuriyev iştirak etmişdir.
Görüş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində Xidmətin şəxsi heyətinin sahə üzrə məlumatlılığın artırılması məqdəsilə təşkil olunmuşdur. Ekspert qismində dəvət olunan Ə.Nuriyev narkomanlığın müasir dövrdə bütün bəşəriyyəti narahat edən ciddi sosial problemlərindən biri olduğunu vurğulamışdır. O qeyd etmişdir ki, narkomanlığa qarşı qətiyyətlə mübarizə aparan ölkələrdən biri də Azərbaycandır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin imzaladığı "Narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı tədbirlər haqqında" 1996-cı il 26 avqust tarixli Fərman bu sosial problemə ciddi yanaşma və mübarizə tələb edirdi. Fərman əsasında 2000-ci ilə qədər olan dövr üçün narkomanlığın yayılmasına, narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə üzrə ümummilli proqram hazırlanmış və bu sahədə dövlət orqanlarının və ictimai birliklərin fəaliyyətini əlaqələndirən Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyası yaradılmışdır.
Daha sonra Ə.Nuriyev Respublikada narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi və narkomanlıqla mübarizə sahəsində bir sıra təşkilati-hüquqi, institusional və əməli praktiki tədbirlərin, proqramların təsdiq edildiyini uğurla həyata keçirildiyini, narkotiklərlə mübarizə üzrə beynəlxalq təşəbbüslərdə iştirakın daha intensiv xarakter aldığını qeyd etmişdir.
Görüşdə, narkomaniyanın qarşısının alınması üçün dövlət qurumlarının əməkdaşlarının, eləcədə gənclərin maarifləndirmə işinin daha da gücləndirilməsi, sosial təzyiqin və digər resurslarının artırılması kimi məqamlar da müzakirə olunub.

An awareness-raising event dedicated to the fight against narcotic drugs was held at the Special Communication and Information Security State Service
At the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan, a meeting was organized on the topic “The harm of drug addiction to society and human health.” The event was attended not only by the personnel of the Service but also by an expert of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan, the president of the “Constitution Research Foundation,” lawyer Alimammad Nuriyev.
The meeting was organized within the framework of the “State Program on Combating Illegal Trafficking of Narcotic Drugs, Psychotropic Substances and Their Precursors and Drug Addiction for 2019–2024” with the aim of increasing the awareness of the personnel of the Service in this field. The expert invited, Alimammad Nuriyev, emphasized that drug addiction is one of the serious social problems that currently concerns all humanity. He noted that Azerbaijan is also among the countries that are firmly combating drug addiction. The Decree signed by the National Leader Heydər Əliyev on 26 August 1996 “On measures to combat drug addiction and the illegal trafficking of narcotic drugs” called for a serious approach to this social problem and the need for its effective combat. Based on this Decree, a nationwide program on combating the spread of drug addiction and the illegal trafficking of narcotic drugs and psychotropic substances for the period up to 2000 was developed, and the State Commission on Combating Drug Addiction and Illegal Drug Trafficking, which coordinates the activities of state bodies and public associations in this field, was established.
Afterwards, Alimammad Nuriyev noted that in the Republic, a number of organizational-legal, institutional, and practical measures and programs in the field of combating the illegal trafficking of narcotic drugs and drug addiction have been approved and successfully implemented, and that participation in international initiatives on combating drugs has become more intensive.
The meeting also discussed issues such as further strengthening awareness-raising efforts for employees of state institutions as well as for young people in order to prevent drug addiction, and increasing social pressure and other resources in this direction.