Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik günləri keçirilir
Cari ilin 19 sentyabr tarixində Bakıda “Yaşıl iqtisadiyyat naminə kibertəhlükəsizlik” mövzusuna həsr olunmuş konfrans işinə başlamışdır. “PROSOL” şirkətinin ev sahibliyi ilə həyata keçirilən tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən ‘‘CTF – Capture the Flag’’ kibertəhlükəsizlik müsabiqəsi təşkil olunmuşdur.
Konfransın açılış mərasimində XRİTDX-nın rəis müavini general-mayor Allahverən İsmayılov çıxış etmişdir. O qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin kibertəhlükəsizlik sahəsində milli ekosistemin formalaşdırılmasına və inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində ölkəmiz beynəlxalq səviyyəli Kibertəhlükəsizlik İndeksinin reytinq cədvəlində 36 pillə irəliləyərək 86-cı yerdən 50-ci yerə yüksəlmişdir. Rəis müavini XRİTDX mütəmadi olaraq dövlət qurumlarının informasiya sistemlərini audit və monitorinq etməklə onların informasiya təhlükəsizliyinin vəziyyətini operativ olaraq qiymətləndirdiyini vurğulamışdır. Eləcə də, A. İsmayılov qeyd etmişdir ki, bir neçə gündən sonra XRİTDX və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə regionda ilk dəfə “Kiberdiplomatiya” mövzusuna həsr olunmuş beynəlxalq konfrans həyəta keçiriləcəkdir.
“Yaşıl iqtisadiyyat naminə kibertəhlükəsizlik” mövzusuna həsr olunmuş konfrans çərçivəsində kibertəhlükəsizlik sahəsində son trendlərə və çağırışlara dair fikir mübadiləsi aparılacaq, panel müzakirələri və ‘‘CTF – Capture the Flag’’ kibertəhlükəsizlik müsabiqəsi həyata keçiriləcəkdir. Panel müzakirələrində Azərbaycanın dövlət və özəl sektorunun nümayənədləri, kibermütəxəssislər, eləcə də ABŞ, Türkiyə, İsrail, Polşa, Ukrayna, Fransa, Qazaxıstan, Xorvatiya, Pakistan kimi ölkələrdən nümayəndələr iştirak edəcəklər.
XRİTDX tərəfindən təşkil olunmuş ‘‘CTF – Capture the Flag’’ kibertəhlükəsizlik müsabiqəsində dövlət və özəl qurumlarından ibarət olan 20 kiberkomanda 3 yer uğrunda mübarizə aparacaqdır.

Cybersecurity Days are being held in Azerbaijan
On 19 September of the current year, a conference dedicated to the theme “Cybersecurity for a Green Economy” commenced in Baku. Within the framework of the event, hosted by PROSOL, the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan organized the “CTF – Capture the Flag” cybersecurity competition.
At the opening ceremony of the conference, Major General Allahveran Ismayilov, Deputy Head of the Special Communication and Information Security State Service, delivered a speech. He noted that, as a result of the attention and support provided by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, towards the formation and development of the national cybersecurity ecosystem, Azerbaijan advanced by 36 positions in the ranking of the Global Cybersecurity Index, rising from 86th to 50th place. The Deputy Head emphasized that the Special Communication and Information Security State Service regularly audits and monitors the information systems of state institutions, thereby promptly assessing their information security status. In addition, A. Ismayilov stated that, within a few days, the first international conference in the region dedicated to the topic of “Cyber Diplomacy” would be held jointly by the Special Communication and Information Security State Service and the Cyber Diplomacy Center of the Republic of Romania.
Within the framework of the conference dedicated to the theme “Cybersecurity for a Green Economy,” participants will exchange views on the latest trends and challenges in the field of cybersecurity, while panel discussions and the “CTF – Capture the Flag” cybersecurity competition will also be held. Representatives of Azerbaijan’s public and private sectors, cybersecurity experts, as well as delegates from the United States, Turkey, Israel, Poland, Ukraine, France, Kazakhstan, Croatia, and Pakistan will participate in the panel discussions.
In the “CTF – Capture the Flag” cybersecurity competition organized by the Special Communication and Information Security State Service, 20 cyber teams representing public and private institutions will compete for the top three places.