Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans keçirilib
Konfransda ümummillikdə 30-dan çox ölkədən 120-yə yaxın nümayəndə, o cümlədən rəsmi şəxslər, diplomatlar və nüfuzlu ekspertlər iştirak edib. Konfransın əsas mövzusu – kiberdiplomatiya sahəsinin inkişaf perspektivləri və kiberdiplomatiyanın informasiya təhlükəsizliyindəki rolunun müzakirəsi olmuşdur. Konfransda sahə üzrə aktual istiqamətlərdə 4 panel müzakirəsi təşkil edilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Xarici İşlər Nazirliyi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, ADA Universitetinin tərəfdaşlığı və özəl təşkilatların dəstəyi ilə keçirilib.
Qeyd edək ki, Konfrans çərçivəsində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu və Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu (“ICI Buxarest”) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, kiberdiplomatiya sahəsində tədqiqat, təhsil və bacarıqların artırılmasını təşviq etmək, eləcə də yeni vəzifəyə çevrilən kiberdiplomatların hazırlanması məqsədilə ölkəmizdə Kiberdiplomatiya üzrə Tvinninq Mərkəzi fəaliyyətə başlamışdır.

The International Conference on Cyber Diplomacy was held in Azerbaijan for the first time
A total of nearly 120 representatives from more than 30 countries, including officials, diplomats, and influential experts, participated in the conference. The main topic of the conference was the discussion of the development prospects of the field of cyber diplomacy and the role of cyber diplomacy in information security. Within the conference, 4 panel discussions were organized on relevant and topical areas of the field.
The event was held with the partnership of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Foreign Affairs, the Center for Analysis of International Relations, ADA University, and with the support of private organizations.
It should be noted that within the framework of the conference, a Memorandum of Agreement was signed between the Special Communication and Information Security State Service, the Institute for Development and Diplomacy, and the National Institute for Research and Development in Informatics of Romania (“ICI Bucharest”). According to the memorandum, a Cyber Diplomacy Twinning Center has been established in our country with the aim of promoting research, education, and skills development in the field of cyber diplomacy, as well as training cyber diplomats, a newly emerging profession.
The Baku Declaration on the outcomes of the International Conference on Cyber Diplomacy has been adopted.