Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfransda Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib
Regionda ilk dəfə ölkəmizdə keçirilən 30-dan çox ölkədən 120-yə yaxın nümayəndə, o cümlədən rəsmi şəxslər, diplomatlar və nüfuzlu ekspertlərin iştirak etdiyi Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfransda “Bakı Bəyannaməsi” qəbul edilib.
Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans
BAKI BƏYANNAMƏSİ
25 sentyabr 2024-cü il
Biz, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniyanın İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutunun Kiberdiplomatiya Mərkəzinin dəvəti ilə 25 sentyabr 2024-cü il tarixində Bakıda keçirilən Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfransın (ICCD) iştirakçıları:
Rəqəmsal dövrün həm misli görünməmiş imkanlar, həm də mürəkkəb çağırışlar yaradaraq cəmiyyətləri qlobal şəkildə dəyişdirdiyini qəbul edərək;
Güclü qlobal kiberekosistemə töhfə verən insan mərkəzli, inklüziv və inkişaf yönümlü informasiya cəmiyyətini qiymətləndirərək;
Beynəlxalq dialoq və əməkdaşlığın kibertəhdidlərin aradan qaldırılması və açıq, təhlükəsiz, sabit, əlçatan və dinc kiberməkanın təşviqində mühüm rol oynadığını dərk edərək;
Beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusən də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsi və kiberməkanda məsuliyyətli dövlət davranışı normalarını rəhbər tutaraq;
Beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı, etimadın artırılması və sərhədlərarası kiberproblemlərin effektiv həllində kiberdiplomatiyanın əhəmiyyətini vurğulayaraq;
Qadınların kibertəhlükəsizlik təşəbbüslərində iştirakını təşviq etmək yolu ilə hamı üçün daha təhlükəsiz onlayn mühiti təmin etmək məqsədilə onlayn qısnama və kibertəqib kimi gender əsaslı kibertəhlükələrin aradan qaldırılmasına çağırış edərək;
Qlobal səviyyədə ətraf mühit məsələlərinin rəqəmsal siyasət və təcrübənin bütün aspektlərində ehtiva olunduğunu təmin etmək üçün informasiya texnologiyalarının qidalandırılmasında yaşıl enerji mənbələrindən istifadəyə ehtiyac olduğunu vurğulayaraq;
Qlobal rəqəmsal infrastrukturu və iqtisadi sabitliyi təhdid edən kiberhücumlar, məlumatların pozulması və digər zərərli fəaliyyətlərlə bağlı artan insidentlərdən narahatlıq ifadə edərək;
Kiberməkanda məsuliyyətli davranışın, o cümlədən kiberinsidentlərlə bağlı məlumat verilməsində şəffaflıq və insidentlərə cavab verilməsində əməkdaşlığın zəruriliyini təsdiq edərək;
bəyan edirik:
Beynəlxalq hüquq və məsuliyyətli dövlət davranışı normalarını rəhbər tutaraq açıq, təhlükəsiz, sabit, əlçatan və dinc kiberməkana sadiqliyimizi bir daha təsdiq edirik;
Kibertəhdidləri aradan qaldırmaq və azaltmaq üçün təkmil qlobal əməkdaşlığın və məlumat mübadiləsinin vacibliyini vurğulayırıq;
Kiberməkanda məsuliyyətli dövlət davranışı üzrə əlavə normaların zamanla hazırlana biləcəyini qəbul edirik;
Təhlükəsiz və açıq rəqəmsal mühiti təmin edən kiberdavranış və kiberidarəetmə üzrə beynəlxalq standartlar və normaların işlənib hazırlanmasını dəstəkləyirik;
Rəqəmsal hüquqların təşviqi və hərtərəfli hüquqi və siyasi çərçivələr vasitəsilə kritik rəqəmsal infrastrukturun mühafizəsinə çağırırıq;
Kollektiv kibertəhlükəsizlik səylərini təşviq etmək üçün hökumətlər, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti arasında dialoqu və əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə bağlılığımızı ifadə edirik;
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Kibercinayətkarlığa qarşı Konvensiyası layihəsi üzrə razılığı alqışlayır və bu ilin sonunda onun qəbul olunacağına ümid edirik;
Qlobal Rəqəmsal Sazişin qəbulunu alqışlayır və onun ehtiva etdiyi öhdəlikləri yerinə yetirməyə çağırırıq;
ICCD və digər beynəlxalq platformaların kiberdiplomatiya üzrə əməkdaşlığın inkişafında mühüm rolunu qəbul edirik;
Kiberdiplomatiya üzrə Bakı Bəyannaməsinin qəbul edilməsinə görə Azərbaycanın təşəbbüsünü yüksək qiymətləndiririk;
Səmimi qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan Respublikasının xalqına və hökumətinə minnətdarlığımızı bildiririk.

The Baku Declaration was adopted at the International Conference on Cyber Diplomacy
At the International Conference on Cyber Diplomacy, which was held for the first time in the region in our country and in which nearly 120 representatives from more than 30 countries, including officials, diplomats, and influential experts participated, the “Baku Declaration” was adopted.
International Conference on Cyber Diplomacy
Baku declaration
25 September 2024
We, the participants of the International Conference on Cyber Diplomacy (ICCD), held on 25 September 2024 in Baku at the invitation of the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan and the Cyber Diplomacy Center of the National Institute for Research and Development in Informatics of Romania:
Recognizing that the digital era is transforming societies globally by creating both unprecedented opportunities and complex challenges;
Appreciating an inclusive, human-centered, and development-oriented information society that contributes to a strong global cyber ecosystem;
Acknowledging that international dialogue and cooperation play a crucial role in addressing cyber threats and in promoting an open, secure, stable, accessible, and peaceful cyberspace;
Guided by the norms and principles of international law, in particular the Charter of the United Nations, and the norms of responsible state behavior in cyberspace;
Strengthening international cooperation, increasing trust, and emphasizing the importance of cyber diplomacy in the effective resolution of cross-border cyber issues;
Calling for the elimination of gender-based cyber threats such as online harassment and cyberstalking, with the aim of ensuring a safer online environment for all by promoting the participation of women in cybersecurity initiatives;
Emphasizing the need to use green energy sources in powering information technologies in order to ensure that environmental issues at the global level are reflected in all aspects of digital policy and practice;
Expressing concern over the increasing number of incidents related to cyberattacks, data breaches, and other malicious activities that threaten global digital infrastructure and economic stability;
Affirming the necessity of responsible behavior in cyberspace, including transparency in reporting cyber incidents and cooperation in responding to such incidents;
We declare:
We reaffirm our commitment to an open, secure, stable, accessible, and peaceful cyberspace, guided by international law and norms of responsible state behavior;
We emphasize the importance of enhanced global cooperation and information sharing to address and mitigate cyber threats;
We acknowledge that additional norms on responsible state behavior in cyberspace may be developed over time;
We support the development of international standards and norms on cyber conduct and cyber governance that ensure a secure and open digital environment;
We call for the protection of critical digital infrastructure through the promotion of digital rights and comprehensive legal and policy frameworks;
We express our commitment to fostering dialogue and cooperation between governments, the private sector, and civil society to promote collective cybersecurity efforts;
We welcome the agreement on the draft United Nations Convention against Cybercrime and hope for its adoption later this year;
We welcome the adoption of the Global Digital Compact and call for the implementation of its commitments;
We acknowledge the important role of ICCD and other international platforms in advancing cooperation in cyber diplomacy;
We highly appreciate Azerbaijan’s initiative in hosting the adoption of the Baku Declaration on Cyber Diplomacy;
We express our gratitude to the people and the Government of the Republic of Azerbaijan for their sincere hospitality.