Bakıda İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı ölkələri üzrə kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzlərinin beynəlxalq konfransı keçirilib
7 noyabr 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr üzrə Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin “Uncovering Future Threats” adlı 9-cu beynəlxalq illik konfransının açılışı olmuşdur. Beynəlxalq illik konfrans mütəmadi olaraq hər il İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan ölkələrdən birində keçirilir. 4 gün keçirilən tədbirdə yeni nəsil kiber təhdidlər, gizli kiber indikatorların işlənilməsi, kiber cinayətkarlıqda yeni trendlər, informasiya itkisinə səbəb olan boşluqlar və sair kimi mövzuların müzakirəsi aparılmışdır. Müzakirələrlə yanaşı konfransın proqramında praktiki təlimlər üçün də vaxt ayrılmışdır. Praktiki təlim proqramında kiber simulyasiyalar vasitəsi ilə təhdidlərin analizi və qorunma yollarının nümayişi həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, tədbirin təşkilatçısı Azərbaycan Respublikası Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti, yerli sponsorları “Delta Telecom LTD” MMM və “Azinfosec”, xarici sponsorları isə “May Cyer Technology”, “THALES” və “Videntifier” şirkətləri idi. Tədbirə akademik dəstək ADA universiteti tərəfindən aparılmışdır. Konfransda İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzv olan 21, üzv olmayan 11 ölkədən 97 nəfər, Azərbaycandan isə 140 nəfər iştirakçı qeydiyyatdan keçmişdir.
Tədbiri Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti rəisinin müavini-Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin rəisi general-leytenant Mürsəl Vəliyev açaraq, keçirilən tədbirin mühüm əhəmiyyətini, qlobollaşan dünyada kiber hücumların kritik infrastrukturların fəaliyyəti üçün yaratdığı riskləri və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu sahəyə olan böyük diqqət və qayğısını xüsusi olaraq qeyd etdi, həmçinin, informasiya təhlükəsizliyinin ən prioritet məsələlərindən biri olduğunu bildirdi. O, kiber təhdidlərə qarşı mübarizədə ölkələrin fərdi fəaliyyətinin effektivlik baxımından yetərsiz olduğunu vurğulayaraq, dünya CERT mərkəzlərinin beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığını, o cümlədən İslam Ölkələri CERT-lərinin birgə fəaliyyətini çox yüksək qiymətləndirdi. Agentliyin rəisi qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində səyləri birləşdirmək və bu sahədə təcrübə mübadiləsi aparmaqla qlobal və regional kiber təhdidlərlə mübarizədə daha böyük uğurlar əldə etməyin mümkün olduğunu qeyd etdi. Daha sonra tədbirin Bakı şəhərində keçirilməsi təşəbbüsünə görə OİC-CERT idarə heyətinə təşəkkürünü bildirən Mürsəl Vəliyev Beynəlxalq CERT təşkilatlarının illik konfranslarının hər il fərqli ölkələrdə keçirilməsi ənənəsinin həmin regionlarda müvafiq sahələrin inkişafına və informasiya təhlükəsizliyi məsələlərinə diqqətin daha da çox ayrılmasına öz töhfəsini verəcəyini söylədi.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı İnformasiya texnologiyaları departamentinin direktoru Vajdi Alquliti öz çıxışında terrorizmin istənilən cəmiyyət üçün dəhşətli bir hadisə olduğunu qeyd etmiş və demişdir: "Terrorizm sərhədlər tanımır, dinlər və millətlər arasında fərq qoymur, dağıdıcı mahiyyətə malikdir. Biz xüsusilə kiberməkan üzərindən törədilən cinayətlərdən narahatıq və bu cinayətlərin qarşısını almalıyıq. Bunun üçün İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr üzrə Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzləri yaradılıb ki, bu cür təhdidlərə qarşı mübarizə aparılsın. Çağdaş dünyada texnologiyaların inkişafı həyatımızı daha da asanlaşdırır. Bununla bərabər, bu texnologiya və alətlər fərqli məqsədlər üçün istifadə oluna, beynəlxalq sabitliyə təhdid kimi də çıxış edə bilər. Bu təhdidlərə qarşı mübarizə aparmaq bizim əsas vəzifəmizdir".
Daha sonra “Delta Telecom LTD”nin texniki direktoru Atəş Rzayev öz çıxışında şirkətin Azərbaycanda kiber təhdidlərə qarşı apardığı işlərdən bəhs etdi.
Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti rəisinin müavini
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin rəisi
general-leytenant Mürsəl Vəliyevin açılış nitqi
Sonrakı günlərdə konfrans öz işini plenar iclaslarla davam etdirmişdir. Beynəlxalq konfrans 9 noyabr 2017-ci ildə öz işini başa vurmuşdur.

An international conference of centers for combating computer incidents in the countries of the Organization of Islamic Cooperation was held in Baku
On November 7, 2017, the opening of the 9th international annual conference "Uncovering Future Threats" of Computer Incident Response Centers of OIC member countries took place in Baku. The international annual conference is regularly held every year in one of the member countries of the Organization of Islamic Cooperation. At the 4-day event, topics such as new generation cyber threats, processing of hidden cyber indicators, new trends in cyber crime, gaps leading to information loss and others were discussed. In addition to discussions, the conference program also includes time for practical training. In the practical training program, the analysis of threats and the demonstration of protection methods were carried out by means of cyber simulations. It should be noted that the organizer of the event was the Special State Security Service of the Republic of Azerbaijan, local sponsors were "Delta Telecom LTD" MMM and "Azinfosec", and foreign sponsors were "May Cyer Technology", "THALES" and "Videntifier" companies. It should be noted that the organizer of the event was the Special State Security Service of the Republic of Azerbaijan, local sponsors were "Delta Telecom LTD" MMM and "Azinfosec", and foreign sponsors were "May Cyer Technology", "THALES" and "Videntifier" companies. Academic support for the event was provided by ADA University. 97 participants from 21 member countries of the Organization of Islamic Cooperation, 11 non-member countries, and 140 participants from Azerbaijan were registered at the conference.
Lieutenant General Mursal Valiyev, Deputy Head of the Special State Protection Service and Head of the State Agency for Special Communications and Information Security, opened the event, emphasizing the importance of the event, the risks posed by cyber attacks to the operation of critical infrastructures in a globalized world, and the great attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan to this field and also stated that information security is one of the most priority issues. Emphasizing that the individual activities of countries in the fight against cyber threats are insufficient in terms of effectiveness, he highly appreciated the cooperation of world CERT centers at the international level, including the joint activity of CERTs of Islamic countries. The head of the agency noted that it is possible to achieve greater success in the fight against global and regional cyber threats by combining efforts within the framework of mutual cooperation and exchanging experience in this field. Later, Mursal Valiyev thanked the OIC-CERT management board for the initiative of holding the event in Baku, and said that the tradition of holding annual conferences of International CERT organizations in different countries every year will contribute to the development of relevant fields in those regions and more attention to information security issues.
In his speech, Vajdi Alguliti, director of the Information Technology Department of the Organization of Islamic Cooperation, noted that terrorism is a terrible event for any society and said: "Terrorism knows no borders, does not distinguish between religions and nations, and has a destructive nature. We are particularly concerned about cybercrimes and must prevent them. For this purpose, Computer Emergency Response Team have been established for member countries of the Organization of Islamic Cooperation in order to fight against such threats. The development of technologies in the modern world makes our life easier. At the same time, these technologies and tools can be used for different purposes and act as a threat to international stability. It is our main task to fight against these threats."
Later, Atesh Rzayev, technical director of Delta Telecom LTD, spoke about the company's work against cyber threats in Azerbaijan.
Opening speech of the deputy head of the Special State Protection Service,
head of the Special Communications and Information Security State Agency,                                                                                                                                                                      Lieutenant General Mursal Valiyev
In the following days, the conference continued its work with plenary sessions. The international conference ended on November 9, 2017.
Head of the Center for Combating Computer Incidents of the Special Communications and Information Security State Agency of the Special State Protection Service of the Republic of Azerbaijan
and the report of OIC-CERT Board member Tural Mammadov
Chairman of the World Association of Computer Incident Response Centers (FIRST)
Report by Thomas Schreck
Chairman of the Board of Directors of OIC-CERT during the closed session of the Board of Directors of OIC-CERT