Liderlər Sammitində COP29 tədbirinin informasiya təhlükəsizliyinin uğurundan danışıldı
Tədbir çərçivəsində İspaniya Milli Kibertəhlükəsizlik İnstitutu (INCIBE) və İsveçrə Kibertəhlükəsizlik İnstitutunun birgə səyi nəticəsində dünyanın kibertəhlükəsizlik liderlərini ilk dəfə bir araya gətirən Şərq-Qərb Alyansı Qlobal Kibertəhlükəsizlik Sammiti təşkil olunmuşdur. Tədbirdə “Kibertəhlükəsizlik Sahəsində Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığının Gücləndirilməsi” panelində məruzəçi qismində iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin idarə rəisi Tural Məmmədov kibertəhlükəsizlik sahəsində dövlət özəl tərəfdaşlığın inkişafının əhəmiyyətindən və bu istiqamətdə ölkəmizin gələcək planlarından danışmışdır. Həmçinin məruzəsində “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023 – 2027-ci illər üçün Strategiyası”, “Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” və digər sahə üzrə qəbul edilən sənədlərdə dövlət-özəl əməkdaşlığına xüsusi yerin verildiyindən bəhs etmişdir. Bununla yanaşı, çıxışında sahə üzrə vergi güzəştlərinə toxunan idarə rəisi, həmçinin ölkəmizdə yüksək səviyyədə keçirilmiş “COP29” tədbirinin informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında dövlət-özəl əməkdaşlığının uğurlu təcrübəsini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək və qlobal kibertəhlükəsizlik liderləri arasında ideya və strategiyaların mübadiləsini, kibertəhlükəsizliyə qarşı vahid mövqeyin gücləndirilməsini və qlobal kibertəhlükəsizliyin mürəkkəb problemlərinə qarşı əlaqəli yanaşmanı təşfiq etmək məqsədilə liderlər arası Şərq-Qərb Alyansı Qlobal Kibertəhlükəsizlik Sammitinin hər il davamlı olaraq keçirilməsi qərara alınmışdır.

At the Leaders' Summit, the success of information security during the COP29 event was discussed
Within the framework of the event, the first-ever East-West Alliance Global Cybersecurity Summit was organized, bringing together global cybersecurity leaders through the joint efforts of the Spanish National Cybersecurity Institute (INCIBE) and the Swiss Cybersecurity Institute. At the event, Tural Mammadov, the head of the Special Communications and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan, participated as a speaker in the panel on “Strengthening Public-Private Partnerships in Cybersecurity.” He discussed the importance of developing public-private partnerships in the field of cybersecurity and Azerbaijan's future plans in this area.
In his speech, Mammadov highlighted that public-private collaboration was given special attention in documents such as the “2023-2027 Information Security and Cybersecurity Strategy of the Republic of Azerbaijan,” the “Measures for Ensuring the Security of Critical Information Infrastructure,” and other relevant documents. He also touched upon tax incentives in the field and emphasized the successful experience of public-private cooperation in ensuring information security during the high-level "COP29" event held in Azerbaijan.
To strengthen international cooperation and promote the exchange of ideas and strategies among global cybersecurity leaders, the leaders decided that the East-West Alliance Global Cybersecurity Summit would be held annually. This decision aims to enhance the unified stance on cybersecurity and promote a coordinated approach to addressing the complex global cybersecurity challenges.