Xidmət 135 ölkədə 270 741 kompüteri yoluxduran kiberqruplaşmanı ifşa etdi
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (Xidmət) daxil olan kiberinsidentin araşdırılması zamanı 135 ölkədə faəliyyəti olan kiberqruplaşmanın izinə düşmüşdür. Belə ki, zərərverici proqramın analizi və tərsinə mühəndisliyi yolu ilə araşdırılması nəticəsində əldə edilmiş məlumatlara əsasən əks-kiberkəşfiyyat tədbirləri tətbiq edilməklə zərərvericinin mərkəzi idarəetmə serveri ələ keçirilmişdir. Əldə edilmiş məlumatların təhlili nəticəsində kiberqruplaşmanın ümumilikdə 135 ölkədə 270741 kompüteri yoluxdurduğu aşkar edilmişdir. Sözügedən hədəflərin 7790-ı Azərbaycan Respublikasına məxsus kompüterlər olmuşdur. Ölkə üzrə qeydə alınan yoluxanların 35-i müxtəlif dövlət qurumlarına məxsus mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmamış kompüterlər olmuşdur. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə Xidmət tərəfindən dövlət qurumlarında müvafiq təhlükəsizlik tədbirlərini həyata keçirməklə yanaşı, sözügedən zərərvericiyə aid indikatorların ölkə üzrə bloklanması təmin edilmişdir.
Bununla yanaşı, Xidmətin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi sözügedən yoluxdurulan kompüterlər barədə əməkdaşlıq etdiyi CERT mərkəzlərinə məlumat verərək bir çox ölkələrdə kiberqruplaşmanın fəaliyyətinin zərərsizləşdirməsinə nail olmuşdur.
Xidmətin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi informasiya təhlükəsizliyinin təminatı üçün dövlət qurumlarına mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmağı, vətəndaşlara isə fərdi qaydada antiviruslardan istifadə etməyi tövsiyə edir.

The Service uncovered a cybercriminal group that infected 270,741 computers across 135 countries
The Special Communications and Information Security State Service (SCIS) traced a cybercriminal group operating in 135 countries during the investigation of a cyber incident. Based on the analysis and reverse engineering of the malicious software, and through counter-intelligence measures, the group’s central command server was seized. The analysis of the collected data revealed that the cyber group had infected a total of 270,741 computers across 135 countries. Of these, 7,790 were computers belonging to the Republic of Azerbaijan. Among the infected devices in the country, 35 were computers not connected to the centralized antivirus system of various state institutions.
To ensure information security, the SCIS implemented appropriate security measures in state institutions and ensured that indicators related to the malicious software were blocked nationwide. Additionally, the SCIS’s Computer Incident Response Center (CIRC) informed the CERT centers it collaborates with about the infected computers, resulting in the neutralization of the cyber group’s activities in many countries.
The SCIS’s Computer Incident Response Center advises state institutions to connect to the centralized antivirus system and recommends that citizens use antivirus software individually to ensure information security.