XRİTDX beynəlxalq seminarda iştirak edib
Pakistanın İslamabad şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Daimi Komitəsinin (COMSTECH) və “Huawei” şirkətinin təşkilatçılığı ilə “İƏT ölkələrində kibertəhlükəsizlik: problemlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilmişdir.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin nümayəndəsi Fəxri Cəfərov “Milli kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsi: Dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında CERT.gov.az mərkəzinin rolu” mövzusunda çıxış etmişdir. O, çıxışında Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və kritik infrastrukturun mühafizəsi istiqamətində görülən işlər, həmçinin 135 ölkədə 270741 kompüteri yoluxduran kiberqruplaşmanın ifşası haqqında seminar iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Seminarın növbəti günündə XRİTDX-nın nümayəndəsi “Təhlükəsiz gələcək üçün siyasət çərçivələri” adlı panel sessiyasında iştirak etmişdir.
300-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi tədbir İƏT üzv dövlətlərində kibertəhlükəsizliklə bağlı mövcud problemləri müzakirə etmək, təcrübələri paylaşmaq, riskləri azaldmaq və əməkdaşlığı gücləndirmək üçün strategiyaların hazırlanmasını hədəfləmişdir.

The Special Communications and Information Security State Service (SCIS) participated in an international seminar
An international seminar on "Cybersecurity in OIC countries: Issues and Perspectives" was held in Islamabad, Pakistan, organized by the Permanent Committee on Science and Technology Cooperation (COMSTECH) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and Huawei.
At the seminar, Fakhri Jafarov, a representative of the Computer Incident Response Center (CIRC) of the Special Communications and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan, delivered a presentation on the topic "Strengthening National Cybersecurity: The Role of CERT.gov.az Center in Ensuring Information Security in State Institutions." He informed the participants about the efforts made in Azerbaijan to enhance cybersecurity and protect critical infrastructure, as well as the exposure of a cybercriminal group that infected 270,741 computers in 135 countries.
On the following day of the seminar, a representative from SCIS participated in a panel session titled "Policy Frameworks for a Secure Future."
The event, attended by more than 300 representatives, aimed to discuss the existing cybersecurity challenges in OIC member states, share experiences, develop strategies to reduce risks, and strengthen cooperation.