Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti Azərbaycan Texniki Universitetində kibertəhlükəsizlik sahəsində fərqlənən tələbələri mükafatlandırıb
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən 2024-2025-ci tədris ilinin yaz semestrində Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alan tələbələrin kibertəhlükəsizlik sahəsində biliklərinin qiymətləndirilməsi məqsədilə növbəti müsabiqə təşkil edilib.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən Universitetin İnformasiya və telekommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin informasiya təhlükəsizliyi ixtisasının 3-cü kurs bakalavr tələbələri Tural Səlimov və Orxan Eminbəyli, habelə Universitetin nəzdində Yüksək Təhsil İnstitutunun dövlət informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyi ixtisaslaşmasının 2-ci kurs magistr tələbələri Rəna Sadıqova və Aytac Ağayeva xüsusi fərqlənərək qalib elan olunublar.
Mükafatlandırılma mərasimində XRİTDX-nın rəis müavini general-mayor Allahverən İsmayılov, AzTU-nun rektoru professor Vilayət Vəliyev və digər nümayəndələr iştirak etmişlər. Tədbir zamanı çıxışlarda dövlət qurumları ilə tədris müəssisələri arasında qurulmuş əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanaraq, kibertəhlükəsizlik sahəsində gənc mütəxəssislərin hazırlanmasının strateji prioritetlərdən biri olduğu bildirilmişdir.
Qeyd edilmişdir ki, XRİTDX ilə AzTU-nun arasında imzalanmış Memorandumun icrası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər tələbələrin nəzəri biliklərinin praktiki bacarıqlara çevrilməsi və ölkədə kibertəhlükəsizlik sahəsinin insan resursları potensialının gücləndirilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Memorandum çərçivəsində XRİTDX tərəfindən AzTU-nun informasiya təhlükəsizliyi üzrə bakalavriat pilləsində təhsil alan tələbələrə praktiki-təcrübə proqramı çərçivəsində tədbirlərdə iştirak etmələri üçün şərait yaradılmışdır.
Daha sonra XRİTDX-nın nümayəndələri Universitetin müasir tədris infrastrukturu, maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində Xidmətlə birgə yardılmış laboratoriyaları, eləcə də rabitə və telekommunikasiya üzrə mövcud müasir tipli tədris otaqları, innovativ təlim metodları üzrə tətbiq olunan qabaqcıl texnologiyalar və sahə üzrə toplanmış təcrübə ilə yaxından tanış olmuşlar.

Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan awards outstanding students in the field of cybersecurity at Azerbaijan Technical University
In the spring semester of the 2024–2025 academic year, the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan (SCISSS) organized a new competition at Azerbaijan Technical University (AzTU) to assess the cybersecurity knowledge of undergraduate and graduate students.
Based on the results of the competition, Tural Salimov and Orkhan Eminbayli, third-year bachelor's students majoring in Information Security at the Faculty of Information and Telecommunication Technologies, and Rena Sadigova and Aytaj Agayeva, second-year master's students specializing in State Information Systems Security at the University’s Institute of Higher Education, were declared winners for their outstanding performance.
The award ceremony was attended by Major General Allahverən Ismayilov, Deputy Chief of the SCISSS, Professor Vilayat Valiyev, Rector of AzTU, as well as other representatives. During the event, speakers emphasized the importance of cooperation between government institutions and educational establishments, highlighting that preparing young professionals in the field of cybersecurity is one of the country’s strategic priorities.
It was noted that the initiatives implemented under the Memorandum of Understanding signed between SCISSS and AzTU play a crucial role in turning students’ theoretical knowledge into practical skills and in strengthening the human resource potential of the cybersecurity sector in the country. As part of the memorandum, SCISSS has created opportunities for students of AzTU's undergraduate Information Security program to participate in practical training activities.
Later, representatives of the SCISSS visited the University’s modern educational infrastructure, including laboratories jointly established with the Service to enhance material and technical resources, as well as modern classrooms for communication and telecommunications, advanced technologies used in innovative teaching methods, and the accumulated experience in the field.