XRİTDX-də narkotik vasitələr ilə mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətində “Narkomanlığın cəmiyyətə və insan sağlamlığına zərəri” mövzusuna həsr olunmuş görüş təşkil edilmişdir. Tədbirdə Xidmətin şəxsi heyəti ilə yanaşı, “Gənclərin Anti-Narkomaniya” İctimai Birliyinin sədri Billur Məmmədova iştirak etmişdir.
Görüş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində və Xidmətin şəxsi heyətinin sahə üzrə məlumatlılığının artırılması məqdəsilə təşkil olunmuşdur. Ekspert qismində dəvət olunan Billur Məmmədova narkomanlığın müasir dövrdə bütün bəşəriyyəti narahat edən ciddi sosial problemlərindən biri olduğunu və qurbanlarının daha çox yeniyetmələr və gənclər olduğunu vurğulamışdır.
Daha sonra B.Məmmədova narkotik maddələrdən istifadənin risk amilləri, narkotik asılılığın formalaşma mərhələləri, psixoaktiv maddələrin xüsusiyyətləri və onların sağlamlığa zərərli təsiri barədə ətraflı məlumat vermişdir. O qeyd etmişdir ki, narkotiklərdən sui-istifadə və onların qanunsuz dövriyyəsi son illərdə ən çox qlobal miqyas almış və cəmiyyətdəki sosial-psixoloji mühitə, iqtisadiyyata mənfi təsir göstərmişdir. Bununla bağlı ölkəmizdə zəruri olan normativ-hüquqi baza, müvafiq təşkilati strukturlar yaradılmış, milli proqramlar hazırlanaraq həyata keçirilmişdir.
Eləcə də B.Məmmədova narkomaniya və narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsi ilə mübarizənin dövlətimizin qarşısında duran ən vacib məsələlərdən birinə çevrildiyi və dövlət tərəfindən narkomanlıq və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə sahəsində məqsədyönlü, ardıcıl və təxirəsalınmaz atılmış addımlar haqqında da məlumat vermişdir.

An awareness-raising event dedicated to the fight against narcotic substances was held at SCISSS
A meeting dedicated to the topic “The Harm of Drug Addiction to Society and Human Health” was organized at the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan. In addition to the personnel of the Service, Billur Mammadova, the Chairperson of the “Youth Anti-Narcotics” Public Union, also took part in the event.
The meeting was organized within the framework of the “State Program on Combating the Illicit Trafficking of Narcotic Drugs, Psychotropic Substances, and Their Precursors and Drug Addiction for 2019–2024” and aimed at raising awareness of the Service’s personnel on the subject. As an invited expert, Billur Mammadova emphasized that drug addiction is one of the serious social problems of modern times affecting all of humanity, and that its primary victims are adolescents and young people.
Then, B. Mammadova provided detailed information on the risk factors associated with drug use, the stages of drug addiction development, the characteristics of psychoactive substances, and their harmful effects on health. She noted that drug abuse and illegal trafficking have become widespread on a global scale in recent years and have had a negative impact on the social and psychological environment and the economy. In this regard, the necessary legal framework, relevant organizational structures have been established in our country, and national programs have been developed and implemented.
Mammadova also highlighted that the fight against drug addiction and the illicit trafficking of narcotic substances has become one of the most important issues facing our state. She gave information about the targeted, consistent, and urgent measures taken by the government in combating drug addiction and the illegal circulation of narcotic substances.