"Ağıllı şəhərlərdə Kibermüharibə" yarışının final mərhələsində iştirak edəcək komandalar məlum oldu
9-10 oktyabr 2025-ci il tarixində təşkil olunacaq "CIDC-2025" ("Critical Infrastructure Defence Challange") tədbiri çərçivəsində keçirilən “Ağıllı şəhərlərdə kibermüharibə” yarışının seçim mərhələsi uğurla başa çatmışdır.
Dövlət qurumlarının, bankların, kritik infrastrukturların, provayder və operatorların, eyni zamanda təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 47 komandasının qatıldığı "Ağıllı şəhərlərdə Kibermüharibə" yarışının onlayn mərhələsi cari ilin 12 sentyabr tarixində saat 09.00-dan 18.00-dək davam etmişdir. Komandaların onlayn seçim turunda əldə etdikləri nəticələrinə uyğun olaraq ən yüksək nəticə göstərmiş və final mərhələsinə keçən iştirakçıların sıralaması aşağıdakı kimidir:
1.⁠ ⁠Dövlət Gömrük Komitəsi - 0 and 1
2.⁠ ⁠"Kapital Bank" ASC – Bir Sec
3.⁠ ⁠İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi – Digital Rangers
4.⁠ ⁠Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi – Dopamine
5.⁠ ⁠"Delta Telecom" LTD – NetGhosts
6.⁠ ⁠"AzInTelecom" MMC – RedBox
7.⁠ ⁠SOCAR – UEIB
8.⁠ ⁠Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi (VXSİDA) – k3rnel.exe
9.⁠ ⁠Daxili İşlər Nazirliyi (KMBİ) – CyberPolice
10.⁠ ⁠Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi – Great Return
11.⁠ ⁠Bakı Ali Neft Məktəbi – BHOSWARE
12.⁠ ⁠"Caspel" MMC – Caspel Warriors
13.⁠ ⁠Dövlət Mühafizə Xidməti – Iron Fist
14.⁠ ⁠"Expressbank" ASC – Xpr3ss1337
15.⁠ ⁠"Azercell Telecom" MMC – Cybercell
16.⁠ ⁠Deloitte – Kaktus22
17.⁠ ⁠"Azerconnect Group" – CyberConnect
18.⁠ ⁠Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi - DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzi – CyberDOST
19.⁠ ⁠"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC – Agent.EXE
20.⁠ ⁠Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi – CyberSea
Bu ilki “kibermüharibə” yarışında ölkə təcrübəsini öyrənmək və yarışda iştirak üçün 5 xarici ölkə komandasının da iştirakı təsdiqlənmişdir:
1.⁠ ⁠Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
2.⁠ ⁠Özbəkistan
3.⁠ ⁠Moldova
4.⁠ ⁠Qırğızıstan
5.⁠ ⁠Tacikistan
Final mərhələsində iştirak edəcək 25 komanda öz gücünü 9-10 oktyabr tarixlərində fiziki məkanda – Bakı Konqres Mərkəzində "kibermüharibə" şəraitində sınayacaqdır.

Finalists Announced for the "Cyberwarfare in Smart Cities" Competition
The selection stage of the "Cyberwarfare in Smart Cities" competition, held within the framework of "CIDC-2025" (Critical Infrastructure Defence Challenge), scheduled for October 9–10, 2025, has been successfully completed.
A total of 47 teams representing government institutions, banks, critical infrastructure entities, providers and operators, as well as educational institutions, took part in the online stage of the competition. The online qualification round was held on September 12 of the current year, running from 09:00 to 18:00.
Based on the results achieved during the qualification round, the teams that demonstrated the highest performance and advanced to the final stage are listed below:
State Customs Committee – 0 and 1
Kapital Bank OJSC – Bir Sec
Innovation and Digital Development Agency – Digital Rangers
Azerbaijan Cybersecurity Center – Dopamine
Delta Telecom LTD – NetGhosts
AzInTelecom LLC – RedBox
SOCAR – UEIB
State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan (SAPSSI) – k3rnel.exe
Ministry of Internal Affairs (Cybercrime Department) – CyberPolice
State Committee for Affairs of Refugees and IDPs – Great Return
Baku Higher Oil School – BHOSWARE
Caspel LLC – Caspel Warriors
State Protection Service – Iron Fist
Expressbank OJSC – Xpr3ss1337
Azercell Telecom LLC – Cybercell
Deloitte – Kaktus22
Azerconnect Group – CyberConnect
Ministry of Labour and Social Protection of Population – DOST Digital Innovation Center – CyberDOST
Azerbaijan Railways CJSC – Agent.EXE
State Water Resources Agency – CyberSea
In addition, 5 foreign teams have confirmed their participation in this year's "cyberwarfare" competition to both observe and compete, representing the following countries:
United Arab Emirates
Uzbekistan
Moldova
Kyrgyzstan
Tajikistan
The 25 finalist teams will test their skills in a physical environment under simulated “cyberwarfare” conditions at the Baku Congress Center on October 9–10.