Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin birgə məlumatı
03 dekabr 2025-ci il tarixində Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin (MİDA) növbəti layihələri üzrə ümumilikdə 627 mənzilin “Elektron hökumət” portalı (www.e-gov.az) üzərindən “Güzəştli mənzil” sistemi vasitəsilə satışı zamanı Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) və MİDA tərəfindən tətbiq edilən informasiya təhlükəsizliyi mexanizmləri ilə sistemin təhlükəsiz fəaliyyəti nəzarətdə saxlanılmış və təmin edilmişdir.
Mənzil seçimi prosesinə nəzarət və informasiya təhlükəsizliyi tədbirləri həyata keçirilərkən müxtəlif kiberhücum cəhdləri müşahidə edilmiş və operativ şəkildə aşkarlanaraq neytrallaşdırılmışdır.
Qeydə alınan müvafiq faktlarla bağlı DTX-də cinayət işi başlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - C.Süleymanlı və T.Abdulov onlara müraciət etmiş müxtəlif vətəndaşların güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etmələri prosesini sürətləndirmək, bu prosesdə həmin vətəndaşlara qanunsuz üstünlük qazandırmaq məqsədilə əvvəlcədən əldə etdikləri və informasiya texnologiyaları sahəsində xüsusi texniki imkanlardan istifadə edərək uyğunlaşdırdıqları xüsusi proqram təminatını MİDA-nın “Güzəştli mənzil” informasiya sistemində mənzil seçimi prosesini təmin edən istifadəçi səhifəsinə və ona inteqrasiya edilmiş mühafizə mexanizminə qanunsuz tətbiq etməklə, 03 dekabr 2025-ci il tarixində saat 11:00-da kompüter infrastrukturunun normal fəaliyyətinə qəsdən ciddi maneə yaratmağa yönələn hərəkətlər etmişlər.
Qeyd olunan şəxslər DTX tərəfindən Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci (kompüter sisteminə qanunsuz müdaxilə - hüququ olmadan kompüter məlumatlarını qəsdən daxil etmə yolu ilə kompüter sisteminin işləməsinə təkrar qəsdən maneə törətməyə yönələn hərəkətlər) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmişlər.

Joint statement of Special Communication and Information Security State Service, the State Security Service, and the State Housing Development Agency
On December 3, 2025, during the sale of a total of 627 apartments under the next projects of the State Housing Development Agency (SHDA) through the “Preferential Housing” system on the “Electronic Government” portal (www.e-gov.az), the secure operation of the system was monitored and ensured through the information security mechanisms implemented by Special Communication and Information Security State Service, the State Security Service (SSS), and SHDA.
During the monitoring of the apartment selection process and the implementation of information security measures, various cyberattack attempts were observed, promptly detected, and neutralized.
A criminal case has been initiated with the State Security Service (SSS) regarding the relevant recorded incidents.
It was established that citizens of the Republic of Azerbaijan — C. Suleymanli and T. Abdulov — in order to accelerate the process of acquiring apartments under preferential terms for various citizens who had applied to them and to unlawfully grant those citizens an advantage in this process, deliberately carried out actions on December 3, 2025, at 11:00 aimed at creating a serious obstruction to the normal functioning of the computer infrastructure by illegally applying special software, which they had previously obtained and adapted using special technical capabilities in the field of information technologies, to the user interface that ensures the apartment selection process in SHDA’s “Affordable Housing” information system and to the security mechanism integrated into it.
The said individuals were brought to criminal liability by the State Security Service under Articles 273.3.1 and 273.3.2 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (illegal interference with a computer system — actions aimed at repeatedly and intentionally obstructing the operation of a computer system by deliberately entering computer data without authorization).