Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət qurumlarının İdarələrarası Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması üçün hazırlıq işləri aparılır
Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət qurumları “İdarələrarası Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi”nə inteqrasiya olunacaqdır. Bununla bağlı Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin əməkdaşları 05-07 yanvar 2023-cü il tarixlərində Naxçıvan Muxtar Respublikasında olmuşlar.
“İdarələrarası Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi” (İESD) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2012-ci il 4 sentyabr tarixli 692 nömrəli Fərmanına uyğun Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin operatorluğu ilə yaradılmışdır.
Xidmət əməkdaşları Naxçıvan Muxtar Respublikasında olan zaman dövlət orqanlarında tətbiq olunan elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin informasiya təhlükəsizliyinin cari vəziyyətini nəzərdən keçirilmiş, İESD və gücləndirilmiş elektron imza həllərinin Muxtar Respublikasının dövlət qurumlarında tətbiqi üçün infrastrukturu yerində qiymətləndirmişlər.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin sözügedən sistemlərə məsul mühəndis-proqramçı heyətinə İESD və gücləndirilmiş elektron imza həlləri barədə məlumat verilmiş, Xidmətin operatoru olduğu həllərin təhlükəsizliyi, digər sistemlərlə inteqrasiya imkanları və təhlükəsiz istismarı mövzusunda seminar keçirilmişdir.
Hazırda “İdarələrarası Elektron Sənəd Dövriyyəsi” informasiya sisteminə ümumilikdə 145 dövlət qurumu 1226 işçi yeri ilə qoşulmuşdur. 2022-ci il ərzində İESD sistemi vasitəsi ilə dövlət qurumları 25619 sənəd göndərmiş, 25606 sənəd qəbul etmişdir.

Preparations are being carried out for the joining of state bodies of Nakhchivan Autonomous Republic to the Electronic Document Management System
State bodies of Nakhchivan Autonomous Republic will be integrated into “Inter-Ministerial Electronic Document Management System”. Employees of the State Service of Special Communication and Information Security have been in Nakhchivan Autonomous Republic on 05-07 January 2023.
“Inter-Ministerial Electronic Document Management System” (IEDMS) was established by the operator of the State Service of Special Communication and Information Security in accordance with the Decree No. 692 of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 4, 2012.
Employees of the service reviewed the current state of information security of electronic document management system implemented in the state bodies at the time of its establishment in the Autonomous Republic of Nakhchivan and evaluated the infrastructure for implementation of IEDMS and enhanced electronic signature solutions in the state agencies of the Autonomous Republic.
The employees of the Special Communication and Information Security State Service informed the engineers and programmers responsible for the mentioned systems of the Ministry of Communications and New Technologies of the Nakhchivan Autonomous Republic about IESD and enhanced electronic signature solutions. A seminar was held on the security of solutions operated by the service, integration possibilities with other systems and safe operation.
Currently, a total of 145 state bodies with 1226 employees are connected to the "Interdepartmental Electronic Document Circulation" information system. During 2022, state bodies sent 25,619 documents and received 25,606 documents through the IESD system.