“Kibergigiyena layihəsi”nə Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət qurumları da qoşuldu
Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti dövlət qurumlarının mövcud və ya yarana biləcək təhlükələrdən qorunması məqsədilə kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə tədbirlərini davam etdirir. Həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin aidiyyəti əməkdaşları “Kibergigiyena layihəsi”nə qoşulublar. Layihənin əsas məqsədi informasiya təhlükəsizliyində biliklərin artırılması və möhkəm kiber immuna sahib olmaqdır. Layihə çərçivəsində Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin 34 əməkdaşı iştirak edib. Layihənin icrası çərçivəsində mühəndislərin kiberhücum nümunələri əsasında hazırlanmış simulyasiya testlərinə yanaşmaları və hazırlıqları müəyyən edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, kibergigiyena internetdən təhlükəsiz istifadəni, şəxsi və korporativ məlumatların qorunmasını, riskli sahələrin müəyyən edilməsini, rəqəmsal təhlükəsizlik üzrə baza biliklərinin artırılmasını özündə ehtiva edir. Bura həm mövcud risk sahələri haqqında məlumatlandırma, həm də bu risklərdən yayınma üsulları aiddir.
Bu layihənin yekun hədəfi riskləri düzgün qiymətləndirərək, onlardan qorunmaq üsullarını bilməklə internetdən təhlükəsiz istifadə zamanı yaranan təhlükələrdən effektiv müdafiə olunmaq və bu bilikləri şəxsi gigiyenik qaydalar kimi bir vərdiş halına çevirməkdir.

State institutions of the Nakhchivan Autonomous Republic joined the "Cyber Hygiene Project".
The State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan continues cybersecurity awareness measures to protect government agencies from existing or emerging threats. Concerned employees of the Ministry of Communications and New Technologies of the Autonomous Republic of Nakhchivan joined the “Cybernetics Project” within the implementation of the measures. The main objective of the project is to increase knowledge in information security and have a solid cyber immune. 34 employees of the Ministry of Communications and New Technologies participated in the project. Within the framework of the project implementation, engineers' approaches and preparations for simulation tests developed on the basis of cyberattack patterns were identified.
For information, cyber hygiene involves safe use of the Internet, protection of personal and corporate data, identification of risky areas, enhancement of base knowledge on digital security.This refers to both awareness of existing risk areas and methods of avoiding these risks.
The final goal of this project is to effectively defend against the threats posed by the safe use of the Internet by properly assessing risks and knowing how to protect against them, and to make this knowledge a habit, such as personal hygienic rules.