Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin I zirvə toplantısı keçirilmişdir
Bu gün Ritz-Carlton otelində Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin təşkilatçılığı ilə “Dövlət Qurumlarının İT rəhbərlərinin I Zirvə Toplantısı” keçirilmişdir. Tədbir ”2023-cü il - Heydər Əliyev ili” çərçivəsində Xidmətin tədbirlər planına uyğun olaraq hazırlanmış və 7 fevral – Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Gününə həsr olunmuşdur. Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə rəhbər heyətinin sahə üzrə təcrübə mübadiləsinə və informasiya təhlükəsizliyinə təhdidlərin birgə qiymətləndirilməsinə həsr olunan tədbirdə 73 dövlət qurumu iştirak etmişdir.
Toplantını giriş sözü ilə açan Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti rəisinin müavini general – mayor Allahverən İsmayılov iştirakçıları salamlayaraq, 06 fevral tarixində Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində çoxsaylı insanların həlak olması,yaralanması və dağıntılarla bağlı xəbərin bizləri çox sarsıtdığını bildirərək qardaş Türkiyə xalqına zəlzələ zamanı həlak olanlarla bağlı Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti adından başsağlığı verdi və yaralıların tezliklə şəfa tapmasını diləyərək bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsini elan etdi.
Bundan sonra çıxışında Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet gününün Avropa Komissiyasının təşəbbüsü ilə 2004-cü ildən başlayaraq hər il fevral ayının 7-sində qeyd olunduğunu bildirdi. Təşəbbüsün əsas məqsədinin internetdən təhlükəsiz istifadə edilməsini təbliğ etmək və mövcud təhdidlərə qarşı dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirmək olduğunu vurğuladı.
Toplantıda sonra Xüsusi Rabitə və Informasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti-nin idarə rəisi Tural Məmmədov “Görülən işlər, yeniliklər və gələcək planlar” adlı təqdimatında dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin təmini istiqamətində görülən işlərdən, qarşısı alınmış kiberhücumlardan, yeni kibertəhdidlər və onlarla effektiv mübarizə üçün atılmış addımlardan, dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi istiqamətindəki fəaliyyətinə aid qiymətləndirmə meyarlarından və statistik göstəricilərindən danışdı. O, həmçinin tədbir iştirakçılarına Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin dövlət qurumlarının istifadəsi üçün hazırladığı yeni platformalar - kibertəhdidlərlə daha effektiv mübarizə üçün qurulmuş yeni nəsil SOC sistemi, yeni elektron poçt xidməti və onun imkanları, genişlənən və dayanıqlılığı artırılan AzStateNet şəbəkəsi, mübadilə olunan dövlət məlumatlarının sızmadan qorunması üçün "wetransfer" alternativi yaradılan yeni "share.gov.az" xidməti və Avropanın "Open CSIRT Foundation" təşkilatı ilə birgə işlənmiş "SİM3" layihəsi barədə məlumat verdi.
Daha sonra, “PaloAlto Networks” şirkətinin region üzrə meneceri Kurşad Demirsoy, Milli Məclis İnformasiya resursları və texnologiyaları şöbəsinin müdiri Şahin Həsənov, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Rəqəmsal texnologiyalar və innovasiyaların inkişafı baş idarəsinin baş mütəxəssisi Bayraməli Nəzərov Active Directory istifadəsi zamani müəssisələrdə ortaya çıxa biləcək təhlükəsizlik riskləri və onlarla mübarizə təqdimatlarla çıxış etdilər.
Tədbir yeni təhdidlər, onların həll yolları və dövlət qurumlarının üzləşdikləri problemlərin müzakirəsi ilə başa çatdı.

The 1st Summit of IT executives of state institutions was held
The 1st Summit of IT executives of the State Institutions was held today at the Ritz-Carlton Hotel with the organization of the State Service ofSpecial Communication and Information Security. The event was prepared in accordance with the plan of events within the framework of “2023 – Year of Heydar Aliyev” and dedicated to the International Safe Internet Day on February 7. 73 government agencies participated in the event dedicated to the exchange of field experiences and joint assessment of threats to information security of state agencies.
The deputy head of the State Service of Special Communication and Information Security , Major General Allahveren Ismayilov, who opened the meeting with his opening speech, greeted the participants and said that we were shocked by the news of the death, injuries and destruction of many people as a result of the earthquake that occurred in Turkey on February 6.  He expressed his condolences to the people of Turkey on behalf of the State Service of Special Communication and Information Security regarding those who died during the earthquake and announced a minute's silence to commemorate those who died during the earthquake and wished a speedy recovery to injured.
In his speech, he stated that the International Safe Internet Day was celebrated on the 7th of February each year starting from 2004 at the initiative of the European Commission. The initiative's main objective is to promote safe use of the Internet and strengthen the information security of government agencies against existing threats.
At the meeting, Tural Mammadov,  the Head of Department of the State Service for Special Communication and Information Security, spoke about the work carried out in the direction of information security in state agencies, the preventable cyberattacks, new cyberattacks and the steps taken to effectively deal with them, evaluation criteria and statistical indicators relating to the activities of state agencies in the direction of information security.
He also informed the participants about the new platforms developed by the Special Communications and Information Security Service for the use of government agencies - the new generation of SOC system built to more effectively deal with cyber threats, the new electronic mail service and its capabilities, the expanding AzStateNet network, the new "share.gov.az" service, which was created as a "wetransfer" alternative for the protection of exchangeable government data from leakage, and the "SIM3" project, which was developed jointly with the European Open CSIRT Foundation.
Later, the manager of the region of Palo Alto Networks Kurshad Demirsoy, head of the Department of Information Resources and Technologies of the National Assembly Shahin Hasanov, General Manager of the Digital Technologies and Innovation Development Office of the Ministry of Emergency Situations Bayramali Nazarov made presentations on the security risks and struggles that can arise in enterprises with the use of Active Directory.
The event ended with a discussion of new threats, their solutions, and the challenges facing government agencies.