Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi OIC-CERT Direktorlar Şurasının 2023-cü ildəki ilk iclasına qatılmışdır
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin də üzvü olduğu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzlərinin (OIC-CERT) Direktorlar Şurasının 2023-cü ildəki ilk iclası 7 fevral tarixində baş tutmuşdur. Onlayn formatda keçirilən iclasda 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş fəaliyyət planı müzakirə olunmuş, idarə heyətinin tədbirlər planı üzrə məsul olacağı sahələr müəyyən edilmiş, yeni üzvlərin qəbulu məsələsi səsverməyə çıxarılmış, eləcə də idarə heyətinin növbəti canlı görüşünün təşkili ilə bağlı təkliflər dinlənilmişdir.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, təsdiq edilmiş illik fəaliyyət planına əsasən Azərbaycan (CERT.gov.az) növbəti ildə də təşkilatın 4-cü strateji istiqaməti olan "Texnika və texnologiya" sahəsinə rəhbərlik edəcək.
Həmçinin iclas zamanı Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin CERT təşkilatının təklifinə əsasən idarə heyətinin növbəti iclasının 14-16 mart tarixlərində BƏƏ-nin Dubay şəhərində keçiriləcək Qlobal Kibertəhlükəsizlik Sərgisi (GISEC) ilə paralel keçirilməsi təklif olunmuş və bu təklif idarə heyəti tərəfindən müsbət dəyərləndirilərək qəbul olunmuşdur.

The Computer Emergency Response Team joined the first meeting of the OIC-CERT Board of Directors in 2023
The first meeting of the Board of Directors of the Computer Emergency Response Team (OIC-CERT) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), which is also a member of the Computer Emergency Response Team of the State Service of Special Communications and Information Security of the Republic of Azerbaijan, took place on February 7, 2023.
At the meeting held in online format, the action plan for 2023 was discussed, the areas in which the board will be in charge of the action plan were identified, the question of accepting new members was put to a vote, as well as the proposals on organizing the next live meeting of the board were heard.
For information, let's note that according to the approved annual action plan, Azerbaijan (CERT.gov.az) will lead the 4th strategic direction of the organization "Engineering and technology" in the next year.
It was also suggested that the next meeting of the board be held in parallel with the Global Cybersecurity Exhibition (GISEC), which will be held in Dubai, UAE on 14-16 March, following the proposal of the United Arab Emirates CERT, and this proposal has been positively accepted by the board.